Lekarze, policjanci i inni specjaliści zaangażowani w walkę z epidemią otrzymają premie w wysokości miesięcznego wynagrodzenia. Agencja Reutera podaje, że pracownicy ochrony zdrowia otrzymają od około 500 do 2 tys. dolarów, w zależności od swoich kwalifikacji, a także dodatkowe świadczenia w przypadku zakażenia lub śmierci.

Władze odroczyły również spłatę wszystkich podatków i pożyczek na okres trzech miesięcy. Ponadto rodziny wielodzietne, osoby niepełnosprawne i inne grupy w trudnej sytuacji, mają otrzymywać na bieżąco dostawy darmowych artykułów spożywczych.

Prezydent Kasym-Żomart Tokajew zapowiedział wsparcie firm przez odroczenie spłaty kredytów małych i średnich przedsiębiorstw, zmniejszenie presji fiskalnej oraz zniesienie kontroli skarbowych. 740 mln dolarów zostanie przeznaczone na zwiększenie zatrudnienia, a 1,5 mld dolarów na kredyty obrotowe dla firm.

Od 15 marca w Kazachstanie trwa stan wyjątkowy. Wprowadzono ograniczenia w ruchu ludności, zamknięto przedszkola, szkoły, uniwersytety i centra handlowe. Z uwagi na wzrost liczby zachorowań w dwóch największych miastach - stolicy Nur-Sułtanie oraz Ałmatach - władze zdecydowały o zamknięciu obu aglomeracji.

W tym zamieszkałym przez 19 mln osób kraju potwierdzono 302 przypadki Covid-19 i odnotowano jeden zgon. "Kazachstan ma nadzieję utrzymać liczbę przypadków koronawirusa w granicach 3,5 tys. w ciągu najbliższych dwóch miesięcy" - ocenił w poniedziałek minister zdrowia Jelżan Birtanow. (PAP)