Globalna pandemia zbiera żniwo na rynku pracy. Pracownicy tracą zatrudnienie w zamykanych firmach, jednocześnie spada liczba nowych ofert pracy publikowanych w serwisach typu Indeed.com.

Rynek pracy na całym świecie cierpi z powodu ograniczeń wprowadzonych w związku z pandemią koronowirusa, które maja na celu spowolnienie rozprzestrzeniania się wirusa. Pracodawcy różnych branż zmuszeni są do ograniczania działalności, dlatego znikają też miejsca pracy.

Z danych Indeed.com wynika, że osoby poszukujące pracy w Wielkiej Brytanii i Kanadzie są jak dotąd najmocniej dotknięte pandemią. Kolejne kraje z największym spadkiem liczby ofert pracy to: Irlandia, Włochy, Francja i Hiszpania. Na kolejnym miejscu znalazła się Polska. Według danych Indeed.com liczba ofert pracy zamieszczonych na portalu 3 kwietnia zmniejszyła się w porównaniu do poziomu sprzed roku o około ¼.

W przypadku branż najmocniej uderzenie koronawirusa odczuwają pracownicy gastronomii i turystyki. Zatrudnienie na stanowiskach związane z przygotowywaniem posiłków i obsługą branży turystyczno-hotelarskiej zostało znacznie ograniczone, zmniejszając się o około 70 proc. w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku.

>>> Czytaj też: 100 mld zł dla firm w ramach tarczy finansowej. "Toczymy wojnę o utrzymanie polskich miejsc pracy"