Ze statystyk MSZ, na które powołuje się portal The Diplomat in Spain, wynika, że wśród obcokrajowców, którzy z powodu epidemii opuścili Hiszpanię, są zarówno obywatele państw Unii Europejskiej, jak i innych krajów.

Portal przypomina, że podczas wystąpienia w parlamencie w czwartek szefowa hiszpańskiej dyplomacji Arancha Gonzalez Laya potwierdziła, że większość cudzoziemców, którzy wyjechali z Hiszpanii z powodu nasilania się przypadków Covid-19, stanowiły osoby, niemające w tym kraju prawa do pobytu na okres stały, w tym turyści.

“Z Hiszpanii w ostatnich tygodniach wyjechało z powodu epidemii koronawirusa znacznie więcej osób niż do niej powróciło” - powiedziała w parlamencie Gonzalez Laya.

Ze statystyk MSZ wynika, że wskutek podjętych przez Madryt działań od marca udało się sprowadzić do kraju około 24 tys. obywateli Hiszpanii.

“Proces sprowadzania do kraju naszych obywateli będzie kontynuowany. Tym razem jednak skoncentrujemy się na mniejszych grupach” - powiedziała Gonzalez Laya, zaznaczając, że część hiszpańskich emigrantów powróci do ojczyzny dzięki zabiegom innych państw UE.

W najbliższych dniach rząd planuje sprowadzić obywateli Hiszpanii z Argentyny, Paragwaju, Ekwadoru, Australii, Tajlandii oraz Kolumbii.

Marcin Zatyka (PAP)