Anthony Fauci, który jest dyrektorem NIAID oraz prowadzi badania kliniczne tego leku, w czasie spotkania w Białym Domu z prezydentem Donaldem Trupem oraz z gubernatorem Luizjany Johnem Belem Edwardem powiedział, że testy wskazują na istotny pozytywny efekt w procesie leczenia chorych zakażonych koronawirusem.

W ramach testów klinicznych przebadano ponad 1000 pacjentów z różnych krajów i porównano terapię z zastosowaniem leku remdesivir z placebo. Osoby, które otrzymywały lek, wyleczyły się z Covid-19 w czasie 11 dni, tymczasem w przypadku pacjentów otrzymujących placebo trwało to średnio 15 dni – wyjaśnił Fauci.
Wyniki testów są „bardzo ważne jeśli chodzi o czas leczenia” – dodał Fauci.

Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) jest już w trakcie rozmów z producentem leku remdesivir - firmą biotechnologiczną Gilead – aby jak najszybciej móc udostępnić specyfik.

Inne badania są także obiecujące

Producent leku, firma Gilead, opublikowała w środę wyniki innych badań, które przeprowadzono na 397 pacjentach. Wynika z nich, że remdesivir jest równie skuteczny jeśli podaje się go nawet przez połowę okresu, który badano w ramach testów NIAID (w badaniu NIAID lek podawano przez 10 dni). Firma dodała, że część pacjentów czuła się nawet lepiej, gdy podawano im mniej leku.

Reklama

Otóż 65 proc. pacjentów, którym podawano lek tylko przez 5 dni, po dwóch tygodniach od zakończenia leczenia, wyzdrowiało. Tymczasem analogiczny wskaźnik dla pacjentów, którzy przyjmowali lek przez 10 dni, wynosi 54 proc. Zaobserwowano również, że podawanie leku zmniejsza śmiertelność.

Gdyby leczenie trwało 5 dni, to można byłoby „w istotny sposób zwiększyć liczbę pacjentów leczonych remdesivirem przy obecnych zasobach leku” – komentuje Merdad Parsley, dyrektor medyczny w Gilead.

Wyniki testów przeprowadzonych przez NIAID oraz badań przedstawionych przez producenta remdesiviru dają nadzieję na opracowanie skutecznej terapii Covid-19 oraz istotną zmianę w zakresie kontroli rozprzestrzeniania się koronawirusa.

>>> Czytaj też: Leczenie koronawirusa za 1 dolara? Potencjalny lek może być bardzo tani [BADANIE]

>>> Zobacz również: Francuzi odkryli skuteczny lek na Covid-19?