Zgodę rządu Pedra Sancheza na organizację wyborów w Kraju Basków potwierdziła w piątek minister ds. polityki terytorialnej i administracji publicznej Carolina Darias.

“Wybory te mogą zostać zorganizowane. Niezbędne jest jednak, aby podczas głosowania zapewnić maksymalne środki ostrożności” - oświadczyła minister.

Głosowanie w Kraju Basków miało się odbyć pierwotnie 5 kwietnia, ale z powodu epidemii zostało przełożone przez regionalny rząd na “bliżej nieokreślony termin”.

Dotychczas autonomiczny gabinet kierowany przez Inigo Urkullu proponował dwie nowe daty wyborów - 12 i 19 lipca.

Według Urkullu dokładny termin wyborów powinien być znany już w połowie maja. Premier regionalnego rządu zapowiedział, że ostateczna decyzja dotycząca daty głosowania zapadnie po debacie w baskijskim parlamencie. Sesja izby została zaplanowana na czwartek.

Kraj Basków jest piątą wspólnotą autonomiczną Hiszpanii o największej liczbie ofiar epidemii. Dotychczas na Covid-19 zmarło tam 1390 osób, a infekcję SARS-CoV-2 potwierdzono u 13 101.

Hiszpania jest jednym z najbardziej doświadczonych pandemią koronawirusa państw świata. Do piątku odnotowano tam 26 299 zgonów i 222 857 infekcji. W ciągu ostatniej doby zmarło kolejnych 299 pacjentów i stwierdzono 1410 nowych zakażeń.