NABU poinformowało agencję Reutera, że zaniepokojenie tą sprawą wyraził jeden z deputowanych, jednak nie ujawniono jego nazwiska. Nie podano więcej szczegółów, zaznaczając, że mogłoby to zaszkodzić śledztwu.

Arsen Żumadiłow, szef państwowej agencji Medyczne Zakupy Ukrainy, którą założono w 2018 roku w celu walki z korupcją związaną z zamówieniami medycznymi, w rozmowie z agencją Reutera oskarżył rząd o łamanie ustanowionych zasad. Według niego do ich złamania doszło poprzez uchylenie decyzji Medycznych Zakupów Ukrainy w sprawie wyboru oferty i przydzielenie kontraktu firmie, która dostarczyła kombinezony z opóźnieniem i po zawyżonej cenie. "To działanie jest kontrproduktywne i nielegalne" - ocenił Żumadiłow.

Reklama

Resort zdrowia, w imieniu którego Medyczne Zakupy Ukrainy przeprowadzają przetargi na leki i sprzęt medyczny, zaprzecza, jakoby doszło do nieprawidłowości w związku z zakupem kombinezonów. Jak pisze Reuters, ministerstwo podkreśliło, że było zmuszone do podjęcia działań w związku z nieradzeniem sobie z sytuacją przez Żumadiłowa.

Według agencji Reutera Medyczne Zakupy Ukrainy w ubiegłym miesiącu rozpisały przetarg i zamówiły kombinezony od firmy Textil-Kontakt, która już dostarczała ten produkt do szpitali. Jednak rząd uchylił decyzję, podkreślając, że kombinezony oferowane przez to przedsiębiorstwo nie posiadają odpowiednich certyfikatów i nie chronią lepiej niż kombinezony malarskie.

"(Lekarze) potrzebują osobistego sprzętu ochronnego. Jeżeli zamiast kombinezonu ochrony biologicznej kupiono kombinezon malarza pokojowego, to cóż, przykro mi" - powiedział minister ochrony zdrowia Ukrainy Maksym Stepanow, cytowany przez agencję Reutera

Firma Textil-Kontakt i Żumadiłow zaznaczają, że kombinezony tego przedsiębiorstwa spełniają odpowiednie wymogi.

Rząd Ukrainy złożył następnie zamówienie w firmie Meddiv, która zaimportowała kombinezony z Chin. Kombinezony od Meddiv kosztowały 489 hrywien (ok. 75 zł), a od Textil 245 hrywien (ok. 38 zł).

Według informacji służb celnych przekazanych przez deputowanego, do 19 maja na Ukrainę Meddiv dostarczył ok. 29 tys. kombinezonów. Jak ocenił Żumadiłow, brak doświadczenia firmy Meddiv w sprawie dużych kontraktów i zagranicznych dostaw powinien wykluczyć ją z procedury przetargu.

Na Ukrainie potwierdzono dotychczas 21 245 przypadków zakażenia koronawirusem, 623 osoby chore na Covid-19 zmarły. Jak przekazało Centrum Zdrowia Publicznego, na Covid-19 zachorowało w kraju 4112 pracowników medycznych. (PAP)