"Powodem odwołania Mortasa oraz Hermacha była niedostateczna współpraca z akcjonariuszami. Akcjonariusze dawali temu wyraz, ale ani prezes spółki, ani członek zarządu ds. korporacyjnych nie brali tego pod uwagę" - powiedział PAP przewodniczący RN Michał Łagoda.

Na początku marca br. minister skarbu Aleksander Grad zapowiedział, że do prywatyzacji spółki energetycznej Enea dojdzie najpóźniej w trzecim kwartale tego roku. Ocenił, że co najmniej trzech inwestorów jest zainteresowanych wzięciem udziału w drugim etapie prywatyzacji Enei.

W ramach ubiegłorocznej oferty publicznej inwestorzy objęli 103 mln 816 tys. 150 akcji Enei, które stanowią ok. 23,5 proc. kapitału zakładowego spółki, z czego Vattenfall objął 18,7 proc. Szwedzki koncern zapowiadał wtedy, że jest zainteresowany przejęciem kontroli nad Eneą. Z kolei Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju ma ok. 2,5 proc. udziału w kapitale zakładowym spółki. Skarb Państwa posiada 76,5 proc. akcji Enei.

Rada podjęła uchwałę o tymczasowym powierzeniu pełnienia obowiązków prezesa zarządu Enei Piotrowi Koczorowskiemu, członkowi zarządu ds. korporacyjnych . Ponadto rada wszczęła postępowania kwalifikacyjne na stanowiska: prezesa zarządu i członka zarządu ds. handlowych. Enea jest spółką giełdową i zarazem spółką holdingową grupy energetycznej , w skład której wchodzi m.in. elektrownia Kozienice.

Reklama

Udział grupy w rynku produkcji energii elektrycznej szacowany jest na 8-10 proc., a w rynku sprzedaży energii na około 16-17 proc. W 2008 roku, według wstępnych danych, grupa osiągnęła około 6149,4 mln zł przychodów ze sprzedaży i wykazała około 194,1 mln zł zysku netto.