Właściciel lokalu zawarcie umowy może uzależnić od wpłacenia przez najemcę kaucji zabezpieczającej pokrycie należności przysługujących mu od najemcy w dniu opróżnienia lokalu.
Oprócz uprawnień do pobierania czynszu określonego w umowie na wynajmującym ciążą również obowiązki. Powinien zapewnić sprawne działanie istniejących instalacji i urządzeń związanych z budynkiem, które umożliwiają najemcy korzystanie z wody, paliw gazowych i ciekłych, ciepła, energii elektrycznej, wind oraz innych instalacji i urządzeń stanowiących wyposażenie lokalu i budynku.
Do jego obowiązków należy również utrzymanie w należytym stanie porządku i czystości pomieszczeń i urządzeń budynku służących do wspólnego użytku mieszkańców i jego otoczenia. Na przykład zimą powinien usuwać śnieg i lód z terenów przylegających do posesji. Dokonuje też niektórych napraw, przede wszystkim w budynku oraz pomieszczeniach i urządzeniach służących do wspólnego użytku mieszkańców. Natomiast w wynajmowanych lokalach powinien naprawiać lub wymieniać instalacje i elementy wewnętrznych instalacji wodociągowej, gazowej i ciepłej wody bez armatury i wyposażenia, a także wewnętrznej instalacji kanalizacyjnej, centralnego ogrzewania, elektrycznej i anteny zbiorczej - z wyjątkiem osprzętu. Wymienia również grzejniki centralnego ogrzewania. Gdy zachodzi taka potrzeba, powinien też wymienić piece grzewcze, stolarkę okienną i drzwiową, podłogi, posadzki, wykładziny podłogowe oraz tynki.
Ważne!
Reklama
Wynajmujący ma obowiązek zapewnić sprawne działanie instalacji i urządzeń, aby lokator mógł korzystać z wody, paliw gazowych i ciekłych, ciepła, energii elektrycznej i windy
W razie uszkodzenia budynku, nawet gdy zrobi to najemca, który zdemolował windę, wynajmujący ma obowiązek przywrócić poprzedni stan. Natomiast od najemcy ma prawo wyegzekwować należności na pokrycie strat, które powstały z jego winy.