Jeśli w ostatniej składanej deklaracji podatkowej wspólnicy rozwiązywanych spółek cywilnych i osobowych wykażą nadpłatę VAT, urząd skarbowy jest zobowiązany do zwrotu tej nadwyżki. Aby zwrot był możliwy, do składanej deklaracji należy dołączyć umowę spółki, aktualną na dzień rozwiązania danej spółki, a także wykaz rachunków bankowych byłych wspólników w banku mającym siedzibę na terenie kraju bądź w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której są członkami, na które ma być dokonany zwrot nadpłaty.
Zasady zwrotu różnicy podatku reguluje art. 14 ust. 9c ustawy o VAT. Zgodnie z nim zwrotu dokonuje się w proporcjach wynikających z prawa do udziału w zysku określonego w umowie spółki. Jeśli z umowy nie wynikają wielkości udziałów w zysku, zakłada się, że prawa do udziału są jednakowe dla wszystkich wspólników.
Zwrot różnicy podatku następuje, co do zasady, w terminie 60 dni od dnia złożenia rozliczenia. Jeżeli jednak zasadność zwrotu wymaga dodatkowego zweryfikowania, naczelnik urzędu skarbowego może przedłużyć ten termin do czasu zakończenia weryfikacji rozliczenia dokonywanej w ramach czynności sprawdzających, kontroli podatkowej lub postępowania podatkowego.