"Są rozpoczęte negocjacje i ta korespondencja trwa, zostały przesłane materiały stronie rosyjskiej, czekamy na odpowiedź. Mam nadzieję, że w kwietniu, maju, najpóźniej w czerwcu, przynajmniej sprawy związane z kontraktem na dostawy gazu zostaną sfinalizowane" - powiedział Pawlak.

Chodzi o dostawy gazu zastępujące wygasający z końcem 2009 roku kontrakt z RosUkrEnergo (RUE), którego rosyjsko-ukraińska spółka nie realizuje od początku roku. 20 stycznia została wyeliminowana z pośrednictwa w handlu gazem pomiędzy Rosją a Ukrainą.

Rosjanie są gotowi uzupełnić dostawy, ale chcą, żeby od przyszłego roku były one realizowane na podstawie aneksu do długoterminowej umowy międzyrządowej. Towarzyszy ona kontraktowi jamalskiemu, który obowiązuje do 2022 roku i na którego podstawie w ubiegłym roku wpłynęło do nas ok. 6,5 mld m sześć gazu. Rosjanie chcą "dołożyć" do niej ilości o jakie ubiega się Polska, a jakie wynikają z wygasającego kontraktu z RUE (2,3 mld m sześć. gazu rocznie).

Niektórzy eksperci twierdzą, że bardziej korzystny dla Polski byłby kontrakt krótkoterminowy. Długoterminowe zobowiązanie do odbioru rosyjskiego gazu może ich zdaniem zaszkodzić polskim projektom dywersyfikacji dostaw gazu.

Reklama

Pytany o to, jaki kontrakt ma zamiar podpisać PGNiG, Pawlak odparł: "jeżeli chodzi o zarządzanie właścicielskie przedsiębiorstwami, tj. PGNiG, to realizuje to minister skarbu państwa i pewnie jest bardziej poinformowany, jakie kontrakty będzie zawierała spółka w najbliższym czasie". Jednak zdaniem wicepremiera, kontrakt długoterminowy jest "zawsze korzystny", zwłaszcza biorąc pod uwagę plany rozbudowy magazynów, które "trzeba czymś napełnić".

"Relacje na poziomie oficjalnym są realizowane, ale zawsze jest możliwość podpisania umowy handlowej przez firmy bez umów międzyrządowych, żeby zrealizować zakup 2-3 mld metrów sześć. gazu w ciągu roku" - zastrzegł.

PGNiG informował wcześniej, że ustalił już z Gazpromem Export warunki zwiększonych dostaw w 2009 roku. Wiceprezes spółki Mirosław Dobrut powiedział w środę w Katowicach, że ostateczne uzgodnienia mogą się odbyć 27 kwietnia podczas posiedzenia rady nadzorczej EuRoPolGazu w Moskwie.