Nowa taryfa będzie mogła wejść w życie od 1 czerwca.

"W tej chwili trwa analiza skorygowanego wniosku taryfowego (złożonego przez PGNiG - PAP), chcemy ją zakończyć jak najszybciej. Po wstępnym, pobieżnym oglądzie widać, że jest szansa na zakończenie postępowania jeszcze w tym tygodniu, najpóźniej na początku przyszłego" - powiedział Swora. "Oczywiście jeśli okaże się, że to, co przedstawiła spółka, jest zgodne z naszymi oczekiwaniami" - zastrzegł prezes.

W poniedziałek PGNiG przesłało - na wezwanie URE - kolejną korektę wniosku taryfowego. Jak poinformowała PAP rzeczniczka gazowej spółki Joanna Zakrzewska, korekta zawiera propozycję obniżki ceny paliwa gazowego o 9-10 proc., w zależności od grupy odbiorców.

W połowie kwietnia PGNiG skorygował cenę paliwa gazowego w taryfie proponując obniżkę o ok. 8,5 proc. dla odbiorców indywidualnych i o ok. 9 proc. dla przemysłu. W rachunku końcowym - z uwzględnieniem opłat za przesył i dystrybucję - rachunki spadłyby średnio o 3,1 proc.

Reklama

Korekty dotyczą wniosku złożonego do akceptacji URE 13 lutego, w którym PGNiG proponowało obniżkę ceny gazu dla gospodarstw domowych i przemysłu o ponad 6 proc. Jednak prezes URE oczekiwał większej obniżki cen, ok. 10-proc.

Taryfa, jaką przedstawia do zatwierdzenia prezesowi URE PGNiG, poza ceną gazu zawiera inne składniki - m.in. opłatę przesyłową naliczaną przez Gaz-System oraz opłatę dystrybucyjną, naliczaną przez sześciu krajowych dystrybutorów gazu.

Ponadto PGNiG - jako operator systemu magazynowego - włącza do taryfy własną opłatę operatorską z tego tytułu. PGNiG proponuje, by wyliczona w korekcie wniosku taryfa obowiązywała do końca 2010 roku. Obniżki dotyczą gazu wysokometanowego; dla gazu zaazotowanego proponowane stawki cen paliwa pozostają bez zmian.