Marcowy bilans wpłat i wypłat był zdecydowanie lepszy niż miesiąc wcześniej i według szacunków Analiz Online wyniósł około -25 mln złotych. Oznacza to, że wraz z poprawą wyników w funduszach akcji, inwestorzy w mniejszym stopniu odkupywali swoje środki w produktach powiązanych z tą klasą aktywów. Tym samym dosyć wyraźnie widać, że chociaż tendencja polegająca na odpływie aktywów z funduszy firm zagranicznych utrzymuje się od lipca ubiegłego roku, to przybiera ona na sile w miesiącach, w których na światowych parkietach dominują bardzo silne spadki. Dotychczas największe zarejestrowane przez Analizy Online odpływy miały miejsce w październiku 2008 roku (-145 mln złotych) oraz w lutym bieżącego roku (-105 mln złotych). Oba te miesiące należały do jednych z najgorszych dla rynków akcji w ostatnim czasie.

Wzrostowe tendencje, jakie zakończyły pierwszy kwartał tego roku nie przełożyły się na wzrost aktywów we wszystkich grupach funduszy akcyjnych. Najbardziej poprawę koniunktury odczuła grupa funduszy Emerging Europe. W tym przypadku aktywa wzrosły o blisko 18 procent co ma bezpośredni związek z sytuacja w regionie, głównie na rynku rosyjskim, gdzie odbicie wyniosło +27 procent. O blisko 7 procent wzrosły aktywa w grupie funduszy akcji azjatyckich oraz w grupie funduszy globalnych rynków wschodzących (GEM).

Po raz czwarty z rzędu wzrosły aktywa w segmencie funduszy sektorowych. Tendencja ta w znacznej mierze pokrywa się z sytuacją na rynku surowców, gdzie cena ropy w marcu wzrosła już po raz 3 z rzędu. Warto dodać, że w grupie funduszy sektorowych najwięcej aktywów zgromadziły fundusze powiązane z branżą wydobywczą, sektorem złota i sektorem energetycznym. W marcu spadek aktywów był natomiast widoczny w grupie funduszy dłużnych, funduszy akcji rynków rozwiniętych oraz w funduszach o charakterze zrównoważonym.

Wszystkie z monitorowanych przez Analizy Online instytucji wykazały wzrost wartości aktywów. Rozbieżność wyników pod tym względem nie była duża i mieściła się w przedziale od 0,9 do 7,9 procent. Największy wzrost aktywów wykazały raczej instytucje mniejsze lub te, które pod względem zgromadzonych środków plasują się w środku stawki. Jednak z racji niewielkiego udziału w rynku, nawet wyraźne zmiany poziomu ich aktywów nie mają dużego przełożenia na całość zgromadzonych środków.

Reklama

Zaprezentowane w raporcie aktywa napłynęły do instytucji zagranicznych poprzez dystrybucje tytułów uczestnictwa na podstawie notyfikacji Komisji Nadzoru Finansowego jak i w wyniku sprzedaży poprzez Ubezpieczeniowe Fundusze Kapitałowe. Zgromadzone dane zostały zagregowane dla ponad 300 funduszy.