Nowe posunięcia europejskich banków w celu oczyszczenia systemu bankowego i sprostanie przez nie potrzebom rekapitalizacji są kluczowe dla przywrócenia zaufania w system finansowy – podkreśla w swoim raporcie na temat Europy międzynarodowa agencja mająca siedzibę w Waszyngtonie.

Dalsze działania decydentów, podejmowane szczególnie w sektorze finansowym, są konieczne dla przywrócenia na rynkach pewności i zaufania – powiedział Marek Belka, dyrektor departamentu europejskiego MFW i były premier Polski.

Zaapelował on do banków i regulatorów o zidentyfikowanie, oszacowanie i wydzielenie toksycznych aktywów oraz przeprowadzenie dekapitalizacji w prywatnym sektorze, w razie konieczności z pomocą środków publicznych.

Niemiecki rząd ma dzisiaj uchwalić plany oczyszczenia banków tego kraju z toksycznych aktywów, co jest najnowszą próbą rozwiązania kryzysu zaufania, który osłabia największą gospodarkę Europy.

Reklama

Wskazując na brak inspirujących do działania w skali ogólnoeuropejskiej inicjatyw ze strony instytucji regionu, MFW stwierdził, że jest niezbędne, aby stres testy zostały skoordynowane.

Fundusz wezwał Komitet Nadzoru Finansowego Europejskich Banków, CEBS, z siedzibą w Londynie do określenia wspólnych parametrów dla krajowych regulatorów w Europie, żeby uniknąć ryzyka zniekształcenia konkurencyjności.

Potrzebujemy więcej Europy, a nie mniej Europy – powiedział Belka. Europa jest najbardziej zintegrowaną gospodarką rynkową na świecie, jednak decyzje antykryzysowe zapadają w poszczególnych krajach.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy zaznaczył, że środki antykryzysowe, jak systemy gwarantowania depozytów bankowych, akcje regulatorów i nadzorów finansowych, są zróżnicowane co sprawia, że są wzajemnie nieprzydatne.

Finansowi regulatorzy i banki centralne w Europie prowadzą sprawdziany kondycji finansowej (stres testy) w swoich krajowych bankach. Ale w przeciwieństwie do ostatnich stres testów w 19 bankach amerykańskich, ich kryteria i wyniki nie zostaną ujawnione publiczne, a księgi finansowe poszczególnych banków nie będą poddane kontroli. Nie podejmuje się także próby oszacowania potrzeb poszczególnych instytucji finansowych w zakresie dekapitalizacji, oświadczył wczoraj CEBS, Komitet Nadzoru Finansowego Europejskich Banków.

Zdaniem wielu bankierów i inwestorów publiczne ogłoszenie pełnych wyników takich badań jest niezbędne dla przywrócenia zaufania rynku w instytucje finansowe.

Tłum. T.B.