Ocena netto (różnica między odsetkiem ocen pozytywnych i negatywnych) jest najwyższa dla pełnych półek w sklepach (94 proc.). Dalej znajdują się możliwość wyjazdów i pracy za granicą (84 proc.), wejście do UE i NATO (oba po 72 proc.) oraz ogólny wzrost zamożności (56 proc.).

Najniższa ocena netto (-89 proc.) dotyczyła pojawienia się bezrobocia. W dalszej kolejności Polacy wskazywali reformy służby zdrowia (-68 proc.) i emerytalną (-59 proc.), poziom moralny elit politycznych (-59 proc.) oraz powiększenie się różnic majątkowych między ludźmi (-54 proc.).

W każdym z wyżej wymienionych przypadków Polacy mają dobrze wyrobione poglądy, na co wskazuje fakt, że odsetek braku odpowiedzi w żadnym nie przekroczył 15 proc. - zaznacza TNS OBOP w swoim raporcie.

Polacy najbardziej podzieleni są w ocenie stanu bezpieczeństwa obywateli (ocena netto to zero - tyle samo pytanych uważa to zagadnienie za sukces, co za porażkę). Wyraźny podział widać w ocenach Planu Balcerowicza (-16 proc.), prywatyzacji gospodarki oraz sytuacji polskiego rolnictwa (oba po -17 proc.). Dalej znajdują się polityka grubej kreski (-24 proc.) oraz wejście do Polski inwestorów zagranicznych (24 proc.).

Reklama

Jak podkreśla TNS OBOP w raporcie z badania, oceny netto nie informują po prostu o wadze tych wydarzeń, lecz o zgodności ich ocen w społeczeństwie.

Największa pozytywna zmiana oceny w ciągu ostatnich dziesięciu lat dotyczyła stanu bezpieczeństwa obywateli (z -69 proc. w 1999 r. do zera obecnie).

Poważnie zmniejszyły się też wypadkowe oceny negatywne dotyczące sytuacji polskiego rolnictwa (z -88 proc. do -17 proc.), rozwoju płatnych studiów wyższych (z -63 proc. do -31 proc.) i powiększenie różnic majątkowych między ludźmi (z -69 proc. do -54 proc.). Spory wzrost wypadkowych ocen pozytywnych zanotowały przynależność Polski do UE (z 40 proc. do 72 proc.) oraz wejście do Polski inwestorów zagranicznych (z 10 proc. do 24 proc.).

Wypadkowe oceny negatywne wzrosły za to dla reformy służby zdrowia (z -53 proc. do -68 proc.), poziomu moralnego elit politycznych (z -46 proc. do -59 proc.) i polityki grubej kreski (z -14 proc. do -24 proc.).

OBOP podkreśla, że w ciągu ostatnich 10 lat nie zdarzyło się, by społeczna ocena netto jakichś zmian zmieniła swój znak, czyli np. coś częściej uważane w 1999 r. za porażkę niż za sukces, dziś było częściej uznawane za sukces niż porażkę.

Sondaż TNS OBOP zrealizowany został w dniach 7-10 maja 2009 r. na reprezentatywnej, losowej ogólnopolskiej próbie 1000 osób od 15. roku życia.