BOGUSŁAW JÓŹWIK
z Urzędu Kontroli Skarbowej w Szczecinie
Urząd Kontroli Skarbowej w Szczecinie był niedawno gospodarzem kolejnego spotkania uczestników grupy roboczej do spraw rybołówstwa państw regionu Morza Bałtyckiego. Kto brał udział w tym spotkaniu?
– W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele administracji podatkowych Polski, krajów skandynawskich (Norwegia, Szwecja, Dania, Finlandia), Rosji i Łotwy.
Reklama
Jaki cel mają te spotkania?
– Nakreślone cele i zadania grupy to w szczególności ujawnianie mechanizmów stosowanych w szarej strefie dotyczącej całej branży, podejmowanie działań zaradczych pozwalających na zapobieganie uchylaniu się od opodatkowania, identyfikowanie i ukazywanie przeszkód, zarówno prawnych, jak i praktycznych, utrudniających współpracę wielostronną.
Czy administracje podatkowe notowały nielegalne działania podatników w zakresie rybołówstwa i dlatego powołano tę grupę?
– Tak. Konieczność powołania grupy uzasadniały m.in. wcześniejsze raporty sporządzone przez organizacje zajmujące się ochroną środowiska. Wskazywały jednoznacznie na zjawisko rozszerzania się nielegalnych połowów.
Nielegalne połowy szczególnie zagrażają liczebności ławic dorszy i są bezpośrednio związane z szarą strefą w rybołówstwie (unikanie opodatkowania, przestępstwa celne), wpływając negatywnie na konkurencję w handlu. Ponadnormatywny odłów (przekraczanie kwot połowowych) powoduje straty we wszystkich rodzajach legalnej działalności związanej z rybołówstwem i przetwórstwem rybnym, prowadzonej z zastosowaniem się do obowiązujących ograniczeń.
Efektywne zwalczanie szeroko pojętej przestępczości ekonomicznej w rybołówstwie wymaga współpracy wszystkich państw, których dotyczy to zagadnienie.