Na jakie wsparcie banków może dziś liczyć mały i średni przedsiębiorca, który zainteresowany jest pomocą unijną?
WYJAŚNIENIE
MAŁGORZATA DUSZA,
dyrektor Departamentu Instytucji Finansowych w Banku Ochrony Środowiska
Reklama
Propozycją wartą uwagi są fundusze europejskie. Wysokość dofinansowania różni się w zależności od programu, wielkości podmiotu, miejsca inwestycji i rodzaju projektu. Istotne jest to, że od ekspertów bankowych przedsiębiorca może uzyskać pełną informację dotyczącą zasad i możliwości skorzystania z funduszy unijnych. Przedsiębiorca, który przygotowuje dokumentację aplikacyjną, może skorzystać również z firmy doradczej rekomendowanej przez bank, który wcześniej zweryfikował jej wiarygodność.
Każdy przedsiębiorca zainteresowany pomocą unijną powinien przeanalizować swoje długoletnie potrzeby inwestycyjne. Pozwoli to na świadome i jak najbardziej efektywne zaplanowanie rozwoju własnej firmy. Kiedy już zostanie określony plan inwestycyjny, najważniejszym zadaniem pozostaje ustalenie właściwego finansowania dla każdego planowanego przedsięwzięcia z uwzględnieniem możliwości pozyskania dotacji. I w tym właśnie pomoże bank.
Dotacja unijna finansuje tylko część inwestycji. Jednak na pozostałe środki też można uzyskać finansowanie. Banki oferują zarówno kredyt pomostowy, odpowiadający wartości dotacji, jak i kredyty uzupełniające finansujące część kosztów kwalifikowanych oraz kosztów niekwalifikowanych niepodlegających refundacji. Ważne, że harmonogram spłat kredytu pomostowego jest taki sam, jak terminy wypłaty dotacji (więc to dotacja, nie przedsiębiorca spłaca kredyt pomostowy).
Odmowa wsparcia z funduszy unijnych nie zamyka jeszcze drogi do preferencyjnych środków na rozwój firmy. Warto wiedzieć, że w niektórych bankach dostępne są długoterminowe (nawet 12-letnie) linie kredytowe międzynarodowych instytucji finansowych przeznaczone dla małych i średnich przedsiębiorstw na rozwijanie ich działalności, a także na inwestycje o charakterze proekologicznym. Możliwa jest też karencja w spłacie kapitału.
Na szczególne wyróżnienie zasługuje Europejski Bank Inwestycyjny, który od wielu lat aktywnie współpracuje z polskimi bankami, oferując linie kredytowe skierowane specjalnie do MSP. Również niemiecki rządowy bank KfW współpracuje z kilkoma bankami polskimi i uczestniczy w kredytowaniu inwestycji realizowanych przez małe i średnie firmy. Warto zainteresować się ofertą linii zagranicznych, ponieważ często mają warunki finansowania atrakcyjniejsze od standardowych kredytów.