Spory między przedsiębiorcami, które wynikają z prowadzonej przez nich działalności, rozstrzygają sądy gospodarcze. Zanim dojdzie do rozprawy, sąd doręczy pozwanemu przedsiębiorcy odpis pozwu, który zawiera wszystkie twierdzenia i dowody na ich poparcie. Pozwany ma obowiązek wnieść na piśmie odpowiedź na pozew w ciągu dwóch tygodni od dnia doręczenia mu go. Gdyby nie dotrzymał tego terminu i złożył ją później, jego pismo zostanie zwrócone.

Do sądu trzeba napisać

Jeżeli pozwany przedsiębiorca nie uznaje roszczenia swojego kontrahenta i nie zgadza się z zarzutami przedstawionymi w pozwie, to ma obowiązek wnieść odpowiedź na pozew. Przedstawia w niej swoje stanowisko co do zarzutów oraz uzasadnia je, przedstawiając dowody. Musi więc podać wszystkie twierdzenia, zarzuty oraz dowody na ich poparcie. Gdyby tego nie zrobił, to później w toku postępowania nie będzie już mógł ich powołać, a sędzia, rozpoznając spór, nie weźmie ich pod uwagę.
Prawa powołania ich w terminie późniejszym nie utraci tylko wówczas, gdy udowodni, że nie mógł na nie wskazać w odpowiedzi na pozew, albo dopiero po wniesieniu tej odpowiedzi wynikła potrzeba powołania się na konkretne zarzuty, twierdzenia oraz dowody. Jednak w takim przypadku musi je podać w ciągu dwóch tygodni od dnia, w którym stało się to możliwe albo wynikła potrzeba powołania się na nie.
Reklama
Odpowiedź na pozew wnosi się do sądu wraz z jej odpisem dla powoda. Jeżeli pozwanego przedsiębiorcę reprezentuje adwokat albo radca prawny, to odpisy pism procesowych razem z załącznikami należy dołączyć bezpośrednio stronie przeciwnej. Do egzemplarza odpowiedzi na pozew składanego w sądzie należy dołączyć dowód doręczenia go drugiej stronie albo dowód wysłania przesyłką poleconą. W razie niedopełnienia tych formalności pismo podlega zwrotowi, a sąd nie wzywa strony do usunięcia tego braku.

Bez powództwa wzajemnego

W sprawach gospodarczych przed zarzutami powoda pozwany może się bronić, jedynie przedstawiając swoje twierdzenia, dowody i zarzuty w odpowiedzi na pozew. Natomiast nie może wnieść powództwa wzajemnego. Taka możliwość przysługuje jedynie pozwanemu w tzw. zwykłej sprawie cywilnej, której nie rozstrzyga sąd gospodarczy. Pozwany przedsiębiorca nie może więc w ramach tego samego procesu wytoczyć procesu przeciwko powodowi, domagać się oddalenia powództwa głównego i rozstrzygnięcia sporu zgodnie z treścią powództwa wzajemnego.
Natomiast już w toku postępowania pozwany może przedstawić do potrącenia wierzytelności pod warunkiem, że udowodni je na podstawie dokumentów. Swoją wierzytelność z wierzytelności drugiej strony można potrącić tylko wówczas, gdy przedmiotem obu są pieniądze lub rzeczy tej samej jakości. Po dokonaniu potrącenia obie wierzytelności umarzają się nawzajem do wysokości niższego roszczenia.
Ważne!
Pozwany ma obowiązek odpowiedzieć na pozew tylko wówczas, gdy sąd nie wydał nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym lub upominawczym
14 dni ma przedsiębiorca na odpowiedź na pozew