Brak przepisów przejściowych
Wszystko to – jak wyjaśniają twórcy noweli – ma ułatwić akcjonariuszom wykonywanie ich uprawnień. Na ułatwienia nie mają natomiast co liczyć spółki, które zwołają zgromadzenie jeszcze przed 3 sierpnia (datą wejścia w życie nowych przepisów) a przeprowadzą je już po tej dacie. W takich przypadkach, po zwołaniu zgromadzenia (które obyło się na starych zasadach), emitenci będą musieli sobie poradzić z problemem, na jakich zasadach – starych czy nowych – przebiegną dalsze etapy zgromadzenia. Sam ustawodawca nie podjął się wyjaśnienia wielu niejasności, co mógł uczynić, wprowadzając przepisy przejściowe.
– Wprowadzenie zmian bez przepisów przejściowych pokazuje, że ustawodawca nie ma wyobraźni, z jakimi problemami technicznymi będą musiały się zmagać spółki. Istniejący od dawna ogólny przepis przejściowy nie jest wystarczający – ocenia Tomasz Łuczyński z kancelarii prawnej Łuczyński i Wspólnicy.
– Zwołując zgromadzenie zgodnie z obecnym stanem prawnym, trzeba w porządku obrad zamieścić informację, że uprawnionymi do udziału są akcjonariusze, którzy do określonego dnia złożą świadectwa depozytowe. Po 3 sierpnia świadectwa nie będą już uprawniały do udziału w zgromadzeniu, a więc porządek obrad będzie w tej części niedostosowany do znowelizowanych przepisów – wskazuje na jeden z problemów, z którymi będą musieli sobie poradzić.

Zaradzić muszą inni

Problemom – przynajmniej niektórym – już teraz zapobiec chce Komisja Nadzoru Finansowego (KNF), która przesłała do wszystkich domów maklerskich swoje stanowisko w sprawie wystawionych przez nie przed 3 sierpnia świadectw depozytowych. – W celu uniknięcia ryzyka wystawienia dwóch dokumentów uprawniających do uczestnictwa w walnym zgromadzeniu (...) zwracamy uwagę, że nie ma podstaw do wystawienia po 3 sierpnia 2009 r. imiennego zaświadczenia o prawie uczestnictwa w walnym zgromadzeniu na te same akcje, które objęte zostały imiennym świadectwem depozytowym wystawionym przed dniem 3 sierpnia 2009 r. – czytamy w piśmie. Co jednak, jeśli świadectwo nie zostanie wystawione przed zmianami w prawie, bo akcjonariusz zgłosi się po nie w późniejszym terminie?

Pomóc mają rekomendacje

– Problematyczne będą pierwsze tygodnie sierpnia. Dla walnych zgromadzeń, które odbywać się będą od 19 sierpnia, akcjonariusze będą mogli legitymować się jedynie zaświadczeniem. Natomiast przed tą datą do udziału w walnym będzie uprawniało świadectwo depozytowe – wyjaśnia prezes Izby Domów Maklerskich (IDM) Maria Dobrowolska. IDM, wspólnie m.in. z KNF, KDPW i Stowarzyszeniem Emitentów Giełdowych od dłuższego czasu pracują nad problematycznym okresem przejściowym w utworzonym zespole ds. organizacji walnych zgromadzeń przy Związku Banków Polskich. Do końca lipca mają przedstawić swoje rekomendacje podmiotom rynku kapitałowego.