W poniedziałek przedstawiciele uczelni poinformowali o podpisaniu umowy na dofinansowanie inwestycji przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Projekt został zaliczony do kluczowych w ramach programu operacyjnego "Infrastruktura i Środowisko". Centrum zaspokoi potrzeby wydziału matematyczno-fizycznego, mechanicznego, technologicznego oraz inżynierii środowiska i energetyki. Powstanie w północnej części dzielnicy akademickiej, stając się - w zamyśle projektantów - swoistą fasadą Politechniki Śląskiej, a jednocześnie jedną z wizytówek miasta.

Nowy gmach ma polepszyć warunki kształcenia na priorytetowych kierunkach nauczania, do których należą m.in. inżynieria biomedyczna, bioinformatyka, biotechnologia, mechatronika czy nanotechnologia. Umożliwi też stworzenie oferty badawczej dla firm, zainteresowanych innowacyjnymi technologiami. Stalowo-szklany gmach o nowoczesnej architekturze ma mieć powierzchnię 14 tys. m kw. i kubaturę 65 tys. m sześc. Od strony północnej na siedmiu kondygnacjach będą pomieszczenia dydaktyczno-naukowe, od południa przewidziano trzy kondygnacje przeznaczone na laboratoria.

Budynki będą połączone przewiązkami, mieszczącymi pomieszczenia dydaktyczne, audytorium i dyrekcję centrum. Między nimi znajdą się przeszklone dziedzińce, wypełnione zielenią. Projekt przygotowali architekci z katedry projektowania architektonicznego i sztuk pięknych wydziału architektury politechniki. W zamyśle projektantów, Centrum ma być tzw. inteligentnym budynkiem. Wentylacja i klimatyzacja będą wyposażone w systemy odzysku energii, dodatkowo gmach będzie miał system zasilania ekologiczną energią, pozyskiwaną z ogniw fotowoltaicznych (zmieniają promieniowanie słoneczne w prąd) wbudowanych w elewację oraz ciepłem z kolektorów słonecznych.

"Planowane jest również wyposażenie obiektu w system strukturalnych sieci teletechnicznych i komputerowych, systemy sterowania i kontroli budynku, systemy kontrolno-pomiarowe, detekcji pożaru i oddymiania" - poinformowała Magdalena Głowala z biura prasowego politechniki. Projekt budowlany obiektu oraz zagospodarowania terenu jest już gotowy, wydane zostało również pozwolenie na budowę. Przypieczętowanie finansowania inwestycji umożliwia jej rozpoczęcie. Nowy gmach powstanie na terenie likwidowanego zaplecza magazynowo-transportowego i obiektów technologicznych uczelni, m.in. budynków i komina ciepłowni, garaży, magazynu i podziemnych zbiorników. Będzie zlokalizowany przy projektowanej w pobliżu Drogowej Trasie Średnicowej, która połączy Gliwice z Katowicami.

Reklama

Politechnika Śląska należy do największych i najstarszych uczelni technicznych w kraju. Na 12 wydziałach kształci ok. 30 tys. studentów. Większość bazy akademickiej uczelni znajduje się w Gliwicach i Katowicach.