Przemysł

Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w przetwórstwie przemysłowym wyniósł w lipcu 2009 roku minus 4 pkt, co oznacza wzrost o 1 pkt. w porównaniu z czerwcem - podał w środę Główny Urząd Statystyczny.

W lipcu ogólny klimat koniunktury jest oceniany negatywnie, podobnie jak w czerwcu (minus 4 w lipcu wobec minus 5 w czerwcu br.). Poprawę koniunktury sygnalizuje 18% badanych przedsiębiorstw, jej pogorszenie - 22% (przed miesiącem odpowiednio 17% i 22%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

"Oceny bieżącego portfela zamówień są nieco mniej pesymistyczne od notowanych w ubiegłym miesiącu, na co wpływa spowolnienie spadku zagranicznego portfela zamówień. Spadek krajowego portfela zamówień jest szybszy niż w czerwcu. Bieżąca produkcja jest ograniczana w nieco mniejszym stopniu niż przed miesiącem" - podano w komunikacie.

Reklama

Według GUS, zapasy wyrobów gotowych nadal kształtują się na poziomie uznawanym za nadmierny. "Mimo iż należności od kontrahentów są ściągane terminowo, trudności w regulowaniu zobowiązań finansowych zmniejszają się w niewielkim stopniu. Prognozy portfela zamówień wskazują na możliwość jego nieco szybszego wzrostu niż przewidywano w czerwcu. Powoduje to, że w najbliższych trzech miesiącach można oczekiwać dalszego, niewielkiego wzrostu produkcji. Sytuacja finansowa przedsiębiorstw może być nadal niezadowalająca" - podano w komunikacie.

Planowane jest zmniejszenie zatrudnienia, choć nieco mniej znaczące niż prognozowano w ubiegłym miesiącu. Ceny wyrobów przemysłowych mogą ulec nieznacznemu obniżeniu, zaznacza GUS.

W lipcu przedsiębiorcy prowadzący działalność w większości działów przetwórstwa przemysłowego zgłaszają negatywne oceny koniunktury. Na najniższym poziomie swoją koniunkturę oceniają producenci: odzieży (minus 28 - spadek o 2 punkty), metali (minus 26 - spadek o 4 punkty), maszyn i urządzeń (minus 17 - wzrost o 2 punkty), pozostałego sprzętu transportowego (minus 17 - spadek o 1 punkt), wyrobów tekstylnych (minus 16 - wzrost o 12 punktów) i metalowych wyrobów gotowych (minus 15 - wzrost o 2 punkty).

Pozytywne oceny ogólnego klimatu koniunktury formułują producenci: wyrobów farmaceutycznych (plus 30 - spadek o 4 punkty), artykułów spożywczych, napojów i wyrobów tytoniowych (plus 9 - spadek o 3 punkty), papieru i wyrobów z papieru (plus 6 - spadek o 7 punktów), chemikaliów i wyrobów chemicznych (plus 4 - utrzymuje się wartość wskaźnika z zeszłego miesiąca), wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych (plus 3 - spadek o 3 punkty), podał także GUS.

Budownictwo

"W lipcu ogólny klimat koniunktury w budownictwie kształtuje się na poziomie minus 7 (w czerwcu minus 8). Poprawę koniunktury sygnalizuje 17% przedsiębiorstw, a jej pogorszenie 24% (w czerwcu odpowiednio 18% i 26%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie" - podano w komunikacie.

Przedsiębiorcy odnotowują mniejszy niż przed miesiącem spadek portfela zamówień i produkcji budowlano-montażowej. Przewidywania w tym zakresie na najbliższe trzy miesiące są nadal pesymistyczne.

Spośród badanych przedsiębiorstw 18% planuje, że będzie prowadziło prace budowlano-montażowe za granicą (przed rokiem 24%). Dyrektorzy tych przedsiębiorstw spodziewają się, że spadek portfela zamówień na roboty budowlano-montażowe na rynku zagranicznym może być nieco mniejszy niż przewidywano w czerwcu, podał GUS.

Oceny bieżącej sytuacji finansowej przedsiębiorstw budowlano-montażowych są nadal niekorzystne, choć lepsze od zgłaszanych w czerwcu. Utrzymują się trudności w terminowym ściąganiu płatności za wykonane roboty budowlano-montażowe. Przedsiębiorstwa nadal przewidują niekorzystną sytuację finansową.

"W porównaniu z lipcem ubiegłego roku przedsiębiorcy zgłaszają zmniejszenie wykorzystania mocy produkcyjnych z 85% do 77% (w czerwcu br. - 76%)" - podał też GUS.

Handel

Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w handlu detalicznym ukształtował się w lipcu 2009 roku na poziomie minus 2 wobec minus 1 miesiąc wcześniej, podał w środę Główny Urząd Statystyczny (GUS).

W lipcu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w handlu kształtuje się na poziomie minus 2 (minus 1 w czerwcu). Poprawę koniunktury sygnalizuje 17% badanych przedsiębiorstw, jej pogorszenie 19% (w czerwcu odpowiednio 18% i 19%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

"W lipcu spadek bieżącej sprzedaży zgłaszany jest na poziomie zbliżonym do odnotowanego w czerwcu. W konsekwencji zdolność do spłaty zobowiązań jest oceniana negatywnie. Utrzymuje się nadmierny stan zapasów towarów. W najbliższych miesiącach sprzedaż może być nadal ograniczana, co w efekcie może wpłynąć negatywnie na sytuację finansową przedsiębiorstw. Ilość towarów zamawianych u dostawców może być ograniczana na takim samym poziomie co w czerwcu" - podano w komunikacie.

GUS zaznacza, że utrzymuje się wzrost bieżących cen towarów. "Sygnalizowany wzrost bieżących i przyszłych cen towarów jest podobny do zgłaszanego przed miesiącem. Planowane ograniczenie zatrudnienia utrzymuje się na poziomie przewidywań sprzed miesiąca" - czytamy dalej.

Oceny koniunktury w poszczególnych branżach handlu detalicznego są również zróżnicowane: negatywny wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury odnotowano dla branży żywnościowej - minus 4 (podobnie jak przed miesiącem), minus 2 dla branży włókno, odzież, obuwie (w ubiegłym miesiącu minus 3) oraz dla branży pojazdy samochodowe (minus 3 w czerwcu). Dodatni wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury odnotowano tylko dla branży gospodarstwo domowe - plus 5 (plus 8 miesiąc wcześniej), podał też GUS.