Kredyty mieszkaniowe na 100 proc. wartości nieruchomości to jedyna szansa na własny kąt dla wielu ludzi. W wyniku kryzysu otrzymanie takiego kredytu, szczególnie w walutach obcych, zostało mocno ograniczone. Jednakże w chwili obecnej obserwuje się zmianę tej tendencji i powrót kredytów bez konieczności własnego wkładu.

Banki zmieniają politykę

Okazało się, że kryzys w Polsce nie przebiega tak dotkliwie jak przewidywano. Posiadacze kredytów mimo niekorzystnych dla nich zmian i wzrostu wartości miesięcznych rat, w wyniku chociażby osłabienia złotego (dla kredytów walutach obcych), spłacają swoje zobowiązania regularnie. Co więcej spadek cen nieruchomości, którego bały się banki wydaje się być opanowany, a wartość ich zaczęła nawet wzrastać. Z tego powodu instytucje finansowe stopniowo podwyższają LTV (z ang. Loan to value – stosunek wartości kredytu do wartości zabezpieczenia), wprowadzając jednocześnie nowe opłaty (ubezpieczenie od utraty pracy, rozwiązania inwestycyjne).

Nowe warunki

Reklama

Banki wracają do udzielania kredytów na 100% wartości nieruchomości, jednak otrzymanie ich wiąże się często z koniecznością spełnienia dodatkowych warunków. Najpowszechniejszym zjawiskiem jest cross selling, czyli konieczność korzystania z kilku produktów danego banku jednocześnie np: konto osobiste (z wymogiem dokonywania miesięcznych przelewów wynagrodzenia właśnie na to konto), lokata, karta kredytowa. Oferty dla klientów posiadających aktywne konta osobiste z określoną wartością miesięcznych wpływów mają między innymi: Allianz Bank (min. 2000 zł/m-c) i Deutsche Bank. Inne banki mające ofertę dla wszystkich, stosują preferencyjne oprocentowanie dla stałych, aktywnych klientów oraz wprowadzają możliwość lub czasem konieczność wykupienia ubezpieczenia na życie i od ryzyka utraty pracy (mBank).

Rewolucja czy ostrożne badanie rynku

Jeden z czołowych banków na rynku kredytów – Millennium Bank, po miesiącach osłabionej aktywności, wraca z głośną kampanią zachęcającą do skorzystania z nowej oferty kredytów hipotecznych, w której nie wymaga się wkładu własnego. Inna instytucja – Allianz Bank przebija ten poziom i oferuje kredyt na 105% wartości nieruchomości. Powstaje pytanie czy to koniec kryzysu i powrót do powszechnego przyznawania kredytów? Wydaje się, że banki zmieniają ostrożnie swoją taktykę, obserwując dokładnie wszelkie zmiany jakie ona za sobą pociąga. Świadczy o tym promocyjny charakter ofert. Kredyt w Millennium Banku dostępny jest w okresie od 18 września 2009 r. do 30 listopada 2009 r. Dopiero po tym czasie dowiemy się ile osób faktycznie uzyskało ten kredyt. Co więcej, sam kredyt i promocyjna prowizja 0% przyznawana jest tylko w sytuacji wykupienia ubezpieczenia od utraty stałego źródła dochodów. Z kolei oferta Allianz Banku dostępna jest dla osób, które posiadają aktywną, opłacaną przez minimum 12 miesięcy polisę na życie oraz drugą dowolną polisę majątkową TU Allianz. W sytuacji braku tych ubezpieczeń, możliwe jest zadeklarowania przystąpienia do nich w momencie wnioskowania o kredyt.

Podsumowując, powracające i na pierwszy rzut oka atrakcyjne oferty, są mocno zmodernizowane w porównaniu do ofert kredytów hipotecznych sprzed kryzysu. Należy pamiętać, iż w dalszym ciągu istniej groźba wzrostu redukcji zatrudnienia, przed czym banki będą się zabezpieczać. Decydując się więc na kredyt, należy sprawdzić oferty różnych banków, a także te wymagające nieznacznego wkładu własnego, gdyż niewykluczone że okażą się bardziej atrakcyjne.

Ranking kredytów na 100% wartości nieruchomości ( kredyt w PLN, kwota kredytu 280 tys., wartość nieruchomości 280 tys., okres 30 lat)
Nazw Banku Oproc. rzeczywiste % Rata równa w zł Prowizja % Maksymalny okres kredytowania w latach
Millennium Bank 6,89 1803 0-2% 35 lat
Pekao 7,42 1897 0,5%-2% 30 lat
PKO BP 7,73 1933 1-3,5 40 lat
Bank Pocztowy 7,91 1925 do 3,5% 35 lat
Lukas Bank 7,96 1992 0,9 35 lat
Deutsche Bank 7,97 1935 do 3% 40 lat
Eurobank 8,19 1973 0-3% 35 lat
Allianz Bank 8,19 1973 0-3,5% 50 lat
Polbank EFG 8,50 2070 1,50% 40 lat
Nordea 8,63 2051 2-3% 40 lat
Multibank 8,86 2070 0-4% 45 lat
Źródło: TotalMoney.pl

Zobacz także: Zobacz aktualny ranking kredytów hipotecznych/mieszkaniowych

Sprawdź: porównanie kredytów mieszkaniowych przed wizytą u doradcy