Premier Putin wykorzystał swoją podróż do Chin, aby dobić targów w zakresie sprzedaży ropy, gazu ziemnego i energii atomowej Państwu Środka. Rosyjskie firmy podpisały umowy na dostarczanie gazu i budowę chińskich reaktorów atomowych. To wszystko stało się podczas zaledwie dwóch dni, w czasie których Putina wizytował Chiny.

„Chiny są przyszłością gospodarczą Rosji” – powiedział agencji Bloomberg Roland Nash, główny strateg Renaissance Capital w Moskwie. „Jeśli ten związek będzie udany, to przypadnie mu główna rola w rozwoju światowej gospodarki” – dodał.

Największy konsument energii w Azji jest głównym punktem programu uniezależniania rosyjskich eksportów od tradycyjnych dla niego rynków Europy. Dwa państwa, które podczas zimnej wojny były wrogami, teraz budują na nowo dobre relacje. Są one oparte głównie na chińskim apetycie na surowce oraz na rosyjskiej możliwości ich dostarczenia, gdyż Rosja jest największym producentem energii na świecie.

Zastąpić węgiel rosyjskim gazem

Reklama

Rosyjski Gazprom podpisał zarys umowy na dostawę i odbiór gazu z China National Petroleum. Umowa ta może sprawić, że Chiny, które na dzień dzisiejszy w ogóle nie importują rosyjskiego gazu, staną się jego głównym odbiorcą. Dziś Państwo Środka jest największym na świecie konsumentem energii z węgla, który jest relatywnie tani, ale szkodliwy dla środowiska.

Odpowiedzialny za energię w obozie rosyjskim Igor Sechin powiedział, że dostawy gazu dla Chin mogą być gotowe w 2014 lub 2015 roku. Dodał, że transport mógłby się odbywać poprzez nowe gazociągi lub tankowcami, jako gaz skroplony.

“Punkt zwrotny”

"Ta potencjalna umowa może być punktem zwrotnym w rosyjskim biznesie gazowym” - powiedział Cliff Kupchan z Eurasia Group. Dodał, ze kluczową sprawą będzie cena. Bez całkowitego porozumienia nie będzie dobicia targu.

Prezes Gazpromu Aleksiej Miller powiedział dziennikarzom, że jego spółka szuka formuły sprzedaży podobnej do tej, którą obecnie stosuje się w Europie, w tym w Polsce, gdzie cena gazu jest powiązana z kosztami wydobycia i transportu.

Gaz nie jest jedyną ofertą energetyczną Rosjan. Chiny zgodziły się na wybudowanie dwóch dodatkowych reaktorów atomowych w Tianwan wg rosyjskich ekspertyz.

Rosja rozpoczęła też sprzedaż energii elektrycznej Chińczykom. Eksport węgla będzie miał wartość co najmniej 1 mld dolarów pod koniec tego roku.

Sprzedaż ropy

Rosja zgodziła się w lutym na zaopatrzenie Chin w ropę przez 20 lat w zamian za 25-miliardową pożyczkę państwowej spółce Rosneft oraz Transneft, która zarządza ropociągami.

Wg rosyjskiego rządu wartość kontraktów podpisanych w tym roku na sprzedaż i zakup ropy pomiędzy państwami szacuje się na 100 mld dolarów. Pierwszy ropociąg do granicy chińskiej ma być ukończony jeszcze w tym roku.

W latach 90. Yukos forsował budowę rurociągów do Chin, jednak aresztowanie prezesa Yukosu Michaiła Chodorkowskiego przerwało te plany.