Średnio dochód rolnika w UE spadł w 2009 r. o 12,2 proc. Najbardziej na Węgrzech (35,6 proc.), we Włoszech (25,3 proc.) i Luksemburgu (25,1 proc.). Wzrósł jedynie w pięciu krajach UE; najbardziej w Wielkiej Brytanii (14,3 proc.).

Spadek dochodów odzwierciedla skutki kryzysu w rolnictwie. Mniejsze dochody przynosiła zarówno produkcja roślinna (spadek o 13,2 proc.) jak i zwierzęca (9,7 proc.). W obu przypadkach wynikało to przede wszystkim ze spadku cen w skupie, w największym stopniu na zboża i mleko. Nie zniwelował ich fakt, że środki do produkcji rolnej potaniały a ponadto spadło ich zużycie, zarówno jeśli chodzi o nawozy i pasze, jak i energię. Dla porównania - w zeszłym roku dochód na głowę polskiego rolnika spadł o prawie 16 proc. w porównaniu z rokiem 2007. Udział unijnych dopłat bezpośrednich w tych dochodach wynosi w Polsce ok. 14-17 proc. (dane z 2008 r).

Zestawienie Eurostatu opiera się na wstępnych danych przekazanych przez państwa członkowskie. Uwzględnia ono dochody z działalności rolniczej i powiązanej, a nie z innych źródeł (jak działalność pozarolnicza, dochód z nieruchomości czy różnego rodzaju świadczenia i zasiłki). KE prognozuje, że do roku 2015 dochody rolników w nowych krajach członkowskich wzrosną o połowę w porównaniu z rokiem 2007, bowiem mimo kryzysu i spadku dochodów, średniookresowe perspektywy pozostają pozytywne.



Reklama