Prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ) Paweł Wojciechowski poinformował w środę na konferencji prasowej, że bezpośrednie inwestycje zagraniczne w Polsce w 2007 roku wyniosły ponad 17,5 mld dolarów. Rok wcześniej było to ponad 19 mld dolarów.

Raport UNCTAD potwierdza, że największym "magnesem" dla inwestorów zagranicznych lokujących swoje inwestycje w Polsce jest jakość i koszty pracy świadczonej przez polskich pracowników oraz dobry system finansowy - uważa Wojciechowski.

Prezes PAIiIZ szacuje, że w tym roku inwestycje BIZ w naszym kraju osiągną wartość 10-12 mld euro (14 -16,8 mld USD - przelicznik wg kursu NBP z 24 września - PAP).

Wojciechowski przewiduje najwięcej tegorocznych inwestycji zagranicznych m.in. w branży motoryzacyjnej, elektronicznej oraz w centra usługowe.

Reklama

Jego zdaniem, "oznaki spowolnienia gospodarczego w skali globalnej" mogą mieć wpływ na spadek światowych inwestycji, w tym również w Polsce".

Zaznacza jednak, że "stabilne fundamenty polskiej gospodarki, zapowiedź wejścia naszego kraju do strefy euro oraz fundusze unijne to duże zachęty dla inwestorów". Obecnie "klimat inwestycyjny w Polsce jest bardzo pozytywny", choć inwestorów może zniechęcać słaba infrastruktura i biurokracja urzędów w naszym kraju - uważa prezes PAIiIZ.

Autorzy raportu UNCTAD postulują, aby firmy międzynarodowe bardziej zaangażowały się w rozwój infrastruktury. Przyznają, że inwestycje te cechuje "wysokie ryzyko, kapitałochłonność oraz długi czas realizacji". Ich zdaniem, dobrym rozwiązaniem - obniżającym koszty takich przedsięwzięć - jest m.in. partnerstwo publiczno-prywatne oraz kontrakty menedżerskie.

AL, PAP