Rozliczenie papierów wartościowych notowanych na giełdzie przez Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych odbywa się w zróżnicowanym przedziale czasowym.
Z interpretacji przepisów podatkowych wynika, że przychód powinien powstawać w dniu zawarcia transakcji. Jednak zgodnie z cyklem rozliczeniowym wynikającym z przepisów o obrocie instrumentami finansowymi to nie moment zawarcia transakcji, ale jej faktyczne zaksięgowanie decyduje o ich kwalifikacji dla celów rozliczenia podatkowego.
Ostatnim dniem na optymalizację jest 28 grudnia, gdyż odstęp między dokonaniem transakcji na akcjach a ich zaksięgowaniem wynosi 3 dni. Jeżeli inwestor notuje zysk z tytułu zawartych transakcji oraz posiada akcje, na których ponosi stratę niepodatkową (pozycje niezamknięte), powinien zamknąć pozycje, czyli sprzedać akcje w celu uwzględnienia straty w zeznaniu. Takie działanie nie jest ucieczką od podatków, ale elementem inżynierii finansowej – wcześniejszym rozliczeniem straty lub przesunięciem momentu zapłaty podatku na kolejne lata.
Pozwoli to wykazać stratę w rocznym zeznaniu PIT-38 z faktycznie zrealizowanych w 2009 roku transakcji. Podstawą do rozliczenia przez inwestorów rocznych zeznań PIT-38 są natomiast druki informacji PIT-8C o przychodach z giełdy, które wystawiają domy maklerskie na podstawie księgowań w KDPW.
Reklama
243,4 tys. osób rozliczyło się z dochodów kapitałowych za 2008 rok