Amerykański bank planuje sprzedaż aktywów niezwiązanych z podstawową działalnością, wartości 900 mld dol., aby pozyskać środki na spłatę zadłużenia.

Naciski prezydenta USA

Wiadomości o tych przygotowaniach pojawiły się kilka tygodni po tym, jak prezydent Barack Obama zapowiedział wprowadzenie przepisów, które mają uniemożliwić bankom posiadanie funduszy private equity i hedge lub inwestowanie w takie podmioty. Podstawą prawną ma być tzw. ustawa Volckera, której projektodawcą jest były prezes Rezerwy Federalnej Paul Volcker.
Citi oświadczył, że już wcześniej Citi Private Equity, Citi Property Investors i Hedge Management Fund Group zostały uznane za niezwiązane z podstawową działalnością, o czym świadczy przekazanie ich do Citi Holdings – holdingu zarządzającego aktywami przeznaczonymi na sprzedaż.
Reklama
Na całym świecie banki analizują celowość zatrzymania wewnętrznych oddziałów obrotu akcjami. Jest to efekt coraz silniejszych nacisków na podwyższenie regulacyjnych wymogów kapitałowych i pokrycia ryzyka związanego z działalnością w segmencie private equity.
Przewiduje się, że zapowiadana przez prezydenta Obamę ustawa Volckera skłoni coraz więcej banków do sprzedaży oddziałów private equity.
Wśród banków prym w działalności private equity i hedge wiedzie Goldman Sachs. W Wielkiej Brytanii Barclays przygotowuje się do zbycia oddziału specjalizującego się w wykupach aktywów.

Są chętni na aktywa

Osoba dobrze poinformowana o przebiegu przygotowań w Citi powiedziała, że przejęcie przeznaczonych do sprzedaży dwóch oddziałów może nastąpić w drodze wykupu menedżerskiego z udziałem finansowym kilku inwestorów zewnętrznych.
Amerykański bank jest bliski sfinalizowania planowanej sprzedaży Citi Property Investors – oddziału nieruchomości, który zarządza aktywami wartości około 12,5 mld dol. i którym interesują się Apollo Management i Macquarie.
Citi Private Equity zarządza lokatami w innych funduszach private equity, portfelem mniejszościowych udziałów w wykupionych spółkach – takich jak amerykański detalista Dollar General – i inwestycjami w finansowanie antresolowe.
Ten oddział, kierowany przez Todda Bensona i Darrena Friednmana, inwestuje około 2 mld dol. na własny rachunek Citi i około 8 mld dol. w imieniu klientów banku.
Nie było jasne, czy Citi sprzeda oddział funduszy, prowadzących obrót właścicielski, czy tylko spółkę zarządzającą, która uzyskuje dochody z honorariów za prowadzenie inwestycji. Sama spółka zarządzająca jest prawdopodobnie warta kilkaset milionów dolarów.
Citi zamierza zatrzymać niektóre oddziały private equity, między innymi Metalmark – spółkę zajmującą się wykupami, którą bank nabył w grudniu 2007 r., i Citi Venture Capital Investments, oddział finansowania nowych przedsięwzięć na wschodzących rynkach.
Rozważa natomiast sprzedaż Hedge Fund Management Group, która dokonuje alokacji środków między fundusze typu hedge.