Lenovo, największy chiński producent sprzętu komputerowego, zarobił w ostatnim kwartale 2009 roku prawie 80 mln dol. Firma zajmuje czwarte miejsce na świecie pod względem sprzedaży komputerów osobistych, zwiększając udział w rynku do 9,2 proc.

W porównaniu z ostatnimi trzema miesiącami 2008 roku, kiedy firma zanotowała stratę na poziomie 96,7 mln dol, miniony kwartał był dla Lenovo znakomity. Zysk netto w wysokości 79,5 mln dol. przebił prognozy analityków ankietowanych przez agencję Bloomberg, którzy spodziewali 46 mln dol. Przychody Lenovo wzrosły o 33 proc. do 4,78 mld dol.

Firma poszerzyła udział w chińskim rynku do 33,3 proc., głównie dzięki zwiększeniu dostaw do małych, rolniczych miejscowości, które dostał rządowe subwencje na zakup komputerów. Przychody Lenovo w Chinach podniosły się o 45 proc. do 2,3 mld dol.

Lenovo, czwarty największy producent sprzętu komputerowego na świecie, skupił się na rynkach wschodzących, po tym jak spadł popyt w Europie i USA. Przychody z tego sektora, obejmującego między innymi Rosję, Brazylię i Indie, zwiększyły się o 53 proc.

Lenovo to czwarty największy dostawca komputerów na świecie / Bloomberg