To szczególny poziom ze względu na to, że oznacza osiągnięcie przez obecną wyprzedaż takich samych rozmiarów, jak miały najsilniejsze korekty spadkowe w okresie od lutego 2009 r.

Na krótką metę może to pobudzić popyt ze strony tych, którzy są przekonani, że obecne spadki nie przybiorą trwałego charakteru. Jednak na dłuższą metę sygnały sprzedaży są na tyle silne, że wskazuje na dłuższe pogorszenie koniunktury. Wyraźne zejście poniżej 38 tys. pkt potwierdzałoby jednocześnie, że trzeba liczyć się z dalszymi zniżkami cen akcji.
Powodem wyprzedaży jest wzrost niechęci do ryzyka związana z obawami przed słabą skalą ożywienia gospodarczego (z uwagi na wysokie bezrobocie i konieczność wycofywania się z programów stymulacyjnych) oraz konsekwencjami stymulacji fiskalnej z 2009 r. (wzrost zadłużenia państw).

W Ameryce było w 2009 r. ponad 800 tys. bezrobotnych więcej?

Czwartkowe wydarzenia na rynkach finansowych, gdzie doszło do znaczącego pogorszenia nastrojów, skutkujących wyprzedażą akcji i surowców, jak również wzrostem wartości dolara, zepchnęły na plan dalszy dzisiejszą publikację raportu z amerykańskiego rynku pracy, który zazwyczaj przyciąga ogromną uwagę. Niemniej jednak warto na nie zwrócić uwagę nie tylko ze względu na styczniowy odczyt, ale również na przewidywaną znaczną rewizję danych za 2009 r. Pojawiły się przypuszczenia, że zaktualizowane dane za miniony rok mogą się okazać o przeszło 800 tys. wyższe niż wynikałoby to z sumowania miesięcznych odczytów. To zaś oznaczałoby, że rynek pracy w Stanach Zjednoczonych jest w znacznie gorszym stanie niż wiemy dotąd. To skłaniałoby do jeszcze ostrożniejszej oceny perspektyw poprawy kondycji konsumentów i możliwości zwiększania ich wydatków.

Reklama

Kwestia bezrobocia ma bardzo istotne znaczenie w kontekście oczekiwań na to, jaką skalę przybierze ożywienie gospodarcze. Problem znamy też z naszego podwórka. Z wczorajszych informacji wynika, że w styczniu stopa bezrobocia podniosła się o 0,9 pkt proc. i osiągnęła 11,8%. Potwierdziły się więc obawy, że wielu bezrobotnych powstrzymywało się z rejestracją w Urzędach Pracy, by uzyskać wyższy zasiłek. Rosnące bezrobocie nie jest korzystne z punktu widzenia skłonności banków do udzielania kredytów.

Do najwyższego poziomu od 5 lat zwiększył się odsetek niezajętych biur w Australii. Sięgnęła w okresie 6 miesięcy, licząc do stycznia, 9,3%. To kolejne dane przypominające o problemie, jaki w skali globalnej niesie ze sobą rynek nieruchomości komercyjnych, gdzie spadek wartości ciągle postępuje.