Wskaźnik ten utrzymał się tym samym powyżej granicy 50 pkt, oznaczającej wzrost aktywności przemysłowej. "Najnowsza wartość wskaźnika była powyżej średniej z badań długoterminowych, która wynosi 49,6. Wynik za I kwartał tego roku (52,0) był najlepszym od I kwartału 2008 roku" - głosi komunikat.

Markit podkreśla, że poziom nowych zamówień odnotował dalszy wyraźny wzrost. Liczba nowych zamówień wzrasta nieprzerwanie od października ubiegłego roku, a tempo tego wzrostu w ostatnim okresie badań pozostało większe niż średnia z badań długoterminowych, podkreślono. "Najnowsze dane zasygnalizowały podobny wyraźny wzrost nowych zamówień zarówno z rynku krajowego, jak i rynków eksportowych. Popyt z rynków zagranicznych był odporny na ostatnie umocnienie złotego" - podkreśla Markit.

Jednakże cytowany w komunikacie ekonomista banku HSBC Kubilay Ozturk uważa, że "wzrost nowych zamówień eksportowych pozostał nieco w tyle w stosunku do regionalnego trendu, co jest wynikiem umocnienia się złotego".Większa liczba nowych zamówień w marcu spowodowała wyraźny wzrost produkcji przemysłowej. Obecny okres wzrostów produkcji wydłużył się tym samym do ośmiu miesięcy, a tempo tego wzrostu w marcu było drugim najszybszym od lipca 2007 roku, podano także w komunikacie.

W marcu polscy producenci kontynuowali ograniczanie liczby miejsc pracy, co jest zgodne z trendem rozpoczętym w drugiej połowie 2008 roku, podał Markit, dodając jednak, że tempo spadku zatrudnienia było jednak zdecydowanie słabsze.

Reklama