W piątek Grecja znów skupiła na sobie uwagę wśród pogłosek na temat możliwego ogłoszenia wspólnego instrumentu kredytowego/pomocowego ze strony UE/MFW. Euro mocno zwyżkowało z powodu zamykania krótkich pozycji, nawet w obliczu obniżenia przez agencję Fitch ratingu Grecji do BBB-, czemu towarzyszy negatywna prognoza. Szczegóły dotyczące wspomnianego instrumentu ogłoszono w weekend (patrz poniżej), dzięki czemu dziś rano euro odnotowało szybki, niemal dwucyfrowy wzrost.

Pomijając piątkowy rajd euro publikacje danych gospodarczych sprzyjały funtowi brytyjskiemu po lepszym wyniku tamtejszego PPI (+3,6% m/m wobec oczekiwanych +1,2%), podczas gdy dolar kanadyjski przyhamował po publikacji rozczarowującego raportu na temat zatrudnienia (poziom zatrudnienia zmienił się o +17,9 tys. wobec oczekiwanych +26,0 tys.). Tamtejsza stopa bezrobocia również nie zachwyciła, wzrastając z 8,1% do 8,2%. Dolar amerykański ogólnie tracił na wartości w obliczu zwyżkującego euro. Złoto przedłużyło swoją niedawną zwyżkę docierając do 4-miesięcznego maksimum, jednak kurs ropy naftowej uderzył w Azji w mur tuż powyżej 86 USD, skąd przez dalszą część dnia spadał.

Szczegóły pakietu pomocowego UE/MFW ukazują, iż jest to 3-letni projekt wart w sumie 80 mld euro. W pierwszym roku UE udostępni 30 mld, a MFW od 1,25 do 1,5 mld euro. Pakiet dostępny jest od zaraz i nie jest on uwarunkowany przeprowadzeniem przez Grecję jakichkolwiek dalszych działań zacieśniających politykę pieniężną. Nie jest to również kredyt wysokopreferencyjny, jednak jego stopa procentowa jest poniżej oprocentowania rynkowego. Najprawdopodobniej to właśnie wielkość pakietu stoi za obecną zwyżką, gdyż rozwiązuje to bezpośredni problem braku płynności. Musimy jednak przyglądać się reakcji europejskiej waluty w momencie, gdy Grecja faktycznie zacznie korzystać z tej pomocy.

Z innych wiadomości weekendowych, Chiny odnotowały w marcu swój pierwszy od maja 2004 roku deficyt, czego można się było spodziewać, lecz raczej nie na taką skalę. Ogromny wzrost wartości importu przyczynił się do deficytu rzędu 7,24 mld USD, co znacznie przewyższa oczekiwania na poziomie 0,39 mld USD. Wspomniany import wzrósł o 66% r/r, podczas gdy eksport odnotował jedynie 24,3% zwyżki. Niektórzy twierdzą, że taka sytuacja zmniejszy presję na chińskim rządzie do rewaluacji yuana, szczególnie biorąc pod uwagę nadchodzący w tym tygodniu szczyt amerykańsko-chiński. Ostrzegamy jednak przed przywiązywaniem zbyt wielkiej wagi do tych danych, gdyż historycznie okres lutego/marca cechuje się słabością bilansu handlowego.

Reklama

Na froncie danych mamy bardzo spokojny początek tygodnia. W Azji nie zobaczyliśmy nic, co mogłoby przynieść konkretną aktywność (co wobec wydarzeń w Europie nie jest konieczne). Duńska inflacja CPI to jedyna publikacja dzisiaj. W USA również nic ciekawego się nie dzieje, a w Kanadzie mamy jedynie liczbę rozpoczętych budów domów, prognozę gospodarczą BOC oraz badania wśród analityków kredytowych.

Wydarzenia – poprzednia sesja

• Kanada Marzec Zmiana poziomu zatrudnienia wyniosła +17,9 tys. wobec oczekiwanych +26,0 tys. oraz poprzednich 20,9 tys.
• Kanada Marzec Stopa bezrobocia wyniosła 8,2% wobec oczekiwanych 8,1% oraz poprzednich 8,2%
• USA Luty Poziom zapasów hurtowych wzrósł o 0,6% wobec oczekiwanych 0,4% oraz poprzednich skorygowanych na +0,1%
• Chiny Marzec Bilans handlowy wyniósł -7,24 mld USD wobec oczekiwanych -0,39 mld USD oraz poprzednich +7,61 mld USD
• Chiny Marzec Wartość eksportu wzrosła o 24,3% r/r wobec oczekiwanych +26,9% oraz poprzednich +45,7%
• Chiny Marzec Wartość importu wzrosła o 66,0% r/r wobec oczekiwanych +55,7% oraz poprzednich +44,7%
• Japonia Marzec Podaż pieniądza M3 wzrosła zgodnie z oczekiwaniami o 2,0% r/r, pozostając bez zmian w stosunku do poprzedniego wyniku
• Japonia Marzec Poziom kredytów bankowych spadł o 1,8% r/r wobec poprzednich -1,5%
• Australia Luty Poziom kredytów hipotecznych spadł o 1,8% wobec oczekiwanych -1,0% oraz poprzednich skorygowanych na -7,3%
• Australia Luty Poziom kredytów inwestycyjnych spadł o 1,1% wobec poprzednich skorygowanych na +2,2%








Ważne tematy – nadchodząca sesja (wszystkie czasy w GMT)

• Dania Inflacja CPI (0730)
• Kanada Liczba rozpoczętych budów domów (1215)
• Kanada Prognoza gospodarcza BOC/Badania wśród analityków kredytowych (1430)

ikona lupy />