Stany Zjednoczone mają opinię kraju niezainteresowanego zmniejszeniem oddziaływania energetyki na środowisko. Jednak okazuje się, że są one światowym liderem w rozwoju technologii CCS (wychwytywanie i składowanie dwutlenku węgla).

Europa w tyle

Z danych Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla (IChPW) wynika, że w Stanach Zjednoczonych trwają badania nad 104 projektami CCS, które stanowią 37 proc. wszystkich tego typu projektów na świecie.
Kraje Europy Zachodniej zajmują dopiero drugie miejsce z 66 projektami (24 proc.) – różnica w liczbie projektów jest więc znacząca. W Europie najwięcej badań w zakresie CCS prowadzi się w Wielkiej Brytanii (15 projektów), Norwegii (13), Holandii (12), Niemczech (8), we Włoszech (6), Hiszpanii (4), Danii (3), Szwecji i Francji (po 2) i Finlandii (1 projekt).
Reklama
W Europie Wschodniej realizowanych jest 8 projektów, stanowiących zaledwie 3 proc. światowych badań.

Niewielkie inwestycje

Inny kraj, niemający dobrej prasy, jeśli chodzi o politykę energetyczną, czyli Chiny, realizuje 16 projektów CCS, stanowiących 6 proc. badań na świecie. W Indiach trwają badania w 6 instalacjach CCS (2 proc. światowych badań), a w Japonii w 12 (4 proc.).
Dużą wagę do technologii CCS przywiązuje się w Australii i Nowej Zelandii, gdzie realizowanych jest 27 projektów (10 proc.) oraz w Kanadzie – 24 projekty stanowiące 9 proc. światowych badań. Pojedyncze projekty CCS realizowane są we wschodniej Azji (5), na Bliskim Wschodzie (3), w Afryce (2) oraz Ameryce Południowej (2).

Polskie projekty

W Polsce mają być realizowane dwa projekty CCS, w Elektrowni Bełchatów oraz w zakładach ZAK w Kędzierzynie. Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Elektrowni Bełchatów wyraziło zgodę na kontynuowanie projektu o nazwie Budowa instalacji do wychwytywania, transportu i geologicznego składowania CO2, jako projektu badawczo-rozwojowego. Jest też zgoda na nabywanie w ramach Projektu CCS aktywów trwałych służących do wychwytywania, transportu i składowania dwutlenku węgla, a także zaciąganie, w ramach Projektu CCS, zobowiązań z tytułu kredytów, pożyczek i innych umów finansowych oraz zaciąganie zobowiązań warunkowych, w tym udzielanie przez elektrownię gwarancji i poręczeń majątkowych, wystawianie weksli, niezbędnych w celu pozyskiwania dotacji oraz innych preferencyjnych źródeł finansowania realizacji Projektu CCS.
Instalacja demonstracyjna CCS ma być zintegrowana z budowanym w Elektrowni Bełchatów blokiem o mocy 858 MW.
Drugi projekt CCS przygotowały zakłady ZAK w Kędzierzynie oraz Południowy Koncern Energetyczny. Obecnie trwają poszukiwania ok. 20–40 mln euro na przygotowanie dokumentacji projektowej oraz ok. 5 mld zł na budowę Zeroemisyjnego Kompleksu Energo-Chemicznego w Kędzierzynie.
2 projekty zastosowania technologii CCS mają być realizowane w Polsce