Tuż potem tzw. „short squeeze” wywindował tę parę aż do 1,3265. Ta krótkoterminowa zwyżka nadeszła w tym samym czasie co pogłoski na temat potencjalnego wieloletniego przedłużenia pakietu pomocowego dla Grecji. Mówi się również o tym, że pomoc ta może sięgnąć nawet 120 miliardów euro. Portugalia z kolei ogłosiła plan cięć wydatków.

Spokojniejsze rynki wystarczyły by posłać na dół amerykańskie obligacje, gdyż bezpieczne przystanie przestały być już tak interesujące. Rosnąca rentowność obligacji jest tego normalną konsekwencją, a tym razem podciągnęła ona USDJPY z powrotem do 94,0 po krótkim spadku poniżej 93,0. Funt brytyjski nie radził sobie najlepiej wśród pogłosek o tym, że jeden bank clearingowy opublikuje raport na temat możliwości utraty ratingu AAA przez Wielką Brytanię; najnowsze sondaże wskazują na prowadzenie Liberałów nad Laburzystami, co stwarza jeszcze większe szanse na impas parlamentarny. Podczas sesji azjatyckiej mieliśmy jedną dość nerwową sytuację, kiedy Guardian opublikowała artykuł o tym, jak ogromne jest zaangażowanie banków brytyjskich w Grecji, Portugalii i Hiszpanii (o tym więcej zaraz).

Przedstawiciele FOMC utrzymali stopy procentowe na niezmienionym poziomie i powtórzyli znany tekst o „niskich stopach przed dłuższy okres” w komentarzu, który zawierał bardzo niewiele pod względem nowych perspektyw dla gospodarki (rynek pracy „zaczyna” się poprawiać zamiast stabilizować, itd.). RBNZ również utrzymał oprocentowanie na poziomie sprzed miesiąca i sugerował, że stopy procentowe zostaną podwyższone raczej później niż prędzej. Nowozelandzki bank centralny również skorygował swoją półroczną zapowiedź podwyżki „w nadchodzących miesiącach”, ale tylko jeżeli gospodarka wzrośnie zgodnie z oczekiwaniami. To wywarło nieco presji na tamtejszym dolarze, który powrócił poniżej 0,72.

Z innych nowozelandzkich wieści, bilans handlowy tego kraju po raz trzeci z rzędu przekroczył oczekiwania zwiększając nadwyżkę do poziomu 567 milionów NZD. Wartość importu wzrosła o 16,7% m/m, ale eksport wypadł jeszcze lepiej zwyżkując o 21,9% w stosunku do poprzedniego miesiąca. Pomimo dobrych danych sugerujących, że rosnący rachunek bieżący przyczyni się do wzrostu gospodarczego, nadal pozostaje kwestia słabnącego popytu krajowego, czego potwierdzeniem jest ostrożne postępowanie RBNZ ze stopami procentowymi.

Reklama

Wszędzie indziej sesja azjatycka była spokojna, a w Japonii inwestorzy obchodzili święto narodowe. Rynki, które pozostały otwarte, nie mogły obrać konkretnego kierunku; jedne indeksy zwyżkowały, inne wręcz przeciwnie. Rynki walutowe zaś chyba wolą opcję „z ryzykiem”, ale obecnie widzimy większą dozę sceptycyzmu co do tego, czy mamy do czynienia z odwróceniem trendu czy też tylko z chwilową zwyżką (kolejną!). Kalendarz danych zapełni się w Europie, gdzie Szwecja będzie pod tym względem przewodzić – zaplanowane na dzisiaj są wskaźniki zaufania konsumentów/producentów, poziom kredytów detalicznych oraz dynamika sprzedaży. W Wielkiej Brytanii mamy krajowy indeks cen domów, w Niemczech stopę bezrobocia, a w strefie euro podaż pieniądza oraz wskaźniki zaufania konsumentów/przemysłu. Sesja amerykańska to indeks aktywności w przemyśle chicagowskiego Fedu oraz tygodniowa liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych.

Wydarzenia – poprzednia sesja

• Kanada Luty Indeks cen domów wzrósł o 9,9% r/r wobec poprzednich 7,5%
• USA Fed pozostawia stopy procentowe na niezmienionym poziomie, podtrzymuje retorykę „niskiego oprocentowania przez dłuższy okres”
• Nowa Zelandia RBNZ pozostawia stopy procentowe bez zmian
• Nowa Zelandia Marzec Bilans handlowy wyniósł 567 mln NZD wobec oczekiwanych 354 mln oraz poprzednich 335 mln NZD
• Australia Luty Indeks wiodący Conference Board spadł o 0,3% wobec poprzednich -0,2%
• Nowa Zelandia Marzec Podaż pieniądza M3 spadła o 3,5% r/r wobec poprzednich -5,1%




Ważne tematy – nadchodząca sesja (wszystkie czasy w GMT)

• Wielka Brytania Krajowy indeks cen domów (0600)
• Szwecja Wskaźnik zaufania konsumentów (0715)
• Szwecja Wartość kredytów detalicznych (0730)
• Szwecja Dynamika sprzedaży detalicznej (0730)
• Niemcy Stopa bezrobocia (0755)
• Strefa euro Podaż pieniądza M3 (0800)
• Norwegia Dynamika sprzedaży detalicznej (0800)
• Strefa euro Wskaźniki zaufania konsumentów (0900)
• USA Indeks aktywności w przemyśle chicagowskiego Fedu (1230)
• USA Tygodniowa liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych (1230)
• Strefa euro Wystąpienie Quaden'a z EBC (1230)
• Kanada Oświadczenie Carney'a z Banku Kanady (1430)