O podpisaniu ustawy poinformowała na swoich stronach internetowych Kancelaria Prezydenta. Ustawa zakłada, że samorządy, zakłady komunalne, fundacje będą mogły informować Biuro Informacji Gospodarczej (BIG) o zaległych zobowiązaniach finansowych.

Zgodnie z ustawą informacje o zobowiązaniach będą przekazywane przez wszystkich wierzycieli. Obowiązujące do tej pory przepisy pozwalały tylko niektórym przedsiębiorcom na zgłaszanie do BIG informacji o zaległych zobowiązaniach. Tymczasem z zatorami finansowymi borykają się na co dzień także m.in. jednostki samorządu terytorialnego, zakłady komunalne, fundacje oraz stowarzyszenia.

Informacje do biur będą mogli przekazywać również tzw. wierzyciele wtórni, którzy nabyli wierzytelności np. od banku. Ma to podnieść wiarygodność systemu informacji gospodarczej. Do tej pory w momencie zbycia wierzytelności przez bank informacja o niespłaconych zobowiązaniach znikała z rynku.

Ustawa przewiduje, że można wystąpić o ujawnienie danych gospodarczych o zobowiązaniach dłużnika, jeśli ma się od niego upoważnienie. W trakcie prac posłowie przyjęli poprawkę, która określa termin ważności takiego upoważnienia na 30 dni do jego udzielenia. Nowe przepisy m.in. mają usprawnić współpracę między BIG a Biurem Informacji Kredytowej, a także poprawić ochronę wierzycieli.

Reklama