Przedsiębiorca, którego działalność ingeruje w środowisko naturalne, ma obowiązek uiszczania opłat gospodarczych. Dotyczy to firm emitujących gazy lub pyły, odprowadzających ścieki czy składujących odpady.
W praktyce opłaty środowiskowe uiszczają przedsiębiorcy, którzy na przykład do prowadzonej działalności wykorzystują firmowy samochód albo korzystają z poboru wody na podstawie zezwolenia. Można korzystać ze zwolnienia, gdy półroczna wysokość opłat nie przekracza 400 złotych.
Konieczność wnoszenia opłat nakłada ustawa – Prawo ochrony środowiska z 27 kwietnia 2001 r. (t.j. Dz.U. z 2008 r. Nr 25, poz. 150 z późn. zm.). Opłaty te wnosi się na rachunek właściwego urzędu marszałkowskiego. Wysokość konkretnych opłat na dany rok kalendarzowy wynika z obwieszczenia ministra środowiska z 18 sierpnia 2009 r. w sprawie wysokości stawek opłat za korzystanie ze środowiska na rok 2010 (Dz.U. Nr 57, poz. 780).
Opłata za korzystanie ze środowiska naturalnego jest jednak bezpośrednio związana z uzyskanym przychodem przedsiębiorcy, dlatego też mogą one być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Zgodnie bowiem z ogólną definicją w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych kosztami są wydatki poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów.
Reklama
Opłaty środowiskowe wnosi się co do zasady do końca miesiąca następującego po upływie każdego półrocza. Dla celów rozliczenia podatkowego koszty uzyskania przychodów są potrącane tylko w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione.
Ważne jest jednak to, że w przypadku gdy przedsiębiorca nie przestrzegał przepisów o ochronie środowiska i nie uiszczał stosowanych opłat, bądź nie przestrzegał warunków wynikających z udzielonemu mu pozwoleniu na korzystanie ze środowiska lub innej decyzji, to nałożonych za takie działanie kar albo grzywien nie można zaliczyć do kosztów podatkowych.
Podstawa prawna
art. 22 ust. 1; art. 23 ust. pkt 15 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2010 r. nr 51, poz. 307)
ikona lupy />
Do kosztów podatkowych nie można zaliczyć tych opłat za korzystanie ze środowiska, które mają charakter sankcji. / ST