Do roku 2016 kraje rozwinięte miałyby "ustabilizować lub zredukować stosunek zadłużenia do PKB".

Premier Kanady Stephen Harper, który był gospodarzem obrad przywódców G20 w Toronto, mówił o konieczności wydatków zwiększających deficyty w tym roku, aby zapewnić kontynuację uzdrawiania gospodarki, a następnie przejścia do programów redukcji deficytu.

Według Associated Press, w komunikacie ostrzeżono - uwzględniając obawy USA - że podejmowane przez niektóre kraje starania o redukcję deficytu mogą doprowadzić do spowolnienia uzdrawiania gospodarki. Przywódcy G20 zobowiązali się do osiągnięcia na następnym szczycie w Seulu w listopadzie porozumienia w sprawie "nowych standardów kapitałowych dla banków".

W komunikacie końcowym poinformowano też, że przywódcy G20 byli zgodni, iż sektor finansowy powinien wnieść "sprawiedliwy i znaczący wkład" w pokrycie wszelkich obciążeń, związanych z interwencjami rządowymi, mającymi na celu naprawę systemu finansowego. Associated Press pisze, że to "poparcie opodatkowania banków" wyrażono mimo sprzeciwu niektórych krajów, takich jak Kanada, Japonia i USA.

Reklama