Poprawę koniunktury sygnalizuje 18% badanych przedsiębiorstw, pogorszenie – 17% (przed miesiącem odpowiednio po 18%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

"Oceny bieżącej sprzedaży w lipcu są mniej pesymistyczne niż w ubiegłym miesiącu. Przewidywania na najbliższe miesiące wskazują na możliwość utrzymania się poziomu sprzedaży z czerwca. Zmniejszają się trudności związane z regulowaniem bieżących i przyszłych zobowiązań finansowych" - głosi komunikat.

Poziom zapasów towarów jest nadal uważany za nadmierny, w związku z czym ilość towarów zamawianych u dostawców może być ograniczana, chociaż w stopniu nieco mniejszym niż prognozowano w czerwcu, podał GUS.

"Planowane są niewielkie redukcje zatrudnienia, nieco mniejsze niż przewidywano przed miesiącem. Przedsiębiorcy sygnalizują wolniejszy wzrost zarówno bieżących jak i przyszłych cen towarów" - czytamy dalej.

Reklama

Przedsiębiorstwa małe (w tym mikro) oceniają koniunkturę gospodarczą negatywnie, natomiast średnie i w szczególności duże – pozytywnie, podano także.

"Najlepiej koniunkturę oceniają przedsiębiorstwa branży żywnościowej, dla której wskaźnik przyjmuje wartość plus 4 (podobnie jak w czerwcu). Branża artykuły gospodarstwa domowego ogółem odnotowuje wskaźnik równy plus 1 (minus 3 przed miesiącem). Wskaźniki dla branż pojazdy samochodowe oraz włókno, odzież, obuwie są ujemne i wynoszą odpowiednio minus 2 i minus 3 (minus 4 i minus 1 w czerwcu)" - czytamy też w komunikacie.