Rada Wykonawcza Międzynarodowego Funduszu Walutowego nieformalnie zatwierdziła przedłużenie Polsce elastycznej linii kredytowej (FCL – flexible credit line).

Tym samym kwota dostępnych środków wzrasta z ok. 21 mld USD (1000 proc, kwoty członkowskiej Polski w MFW) do ok. 29 mld USD (1400 proc. kwoty członkowskiej Polski w MFW), a okres na jej wykorzystanie zostanie wydłużony z jednego roku do dwóch lat - podało Ministerstwo Finansów w komunikacie w czwartek.

"Podwyższenie kwoty wynika ze zmian w funkcjonowaniu elastycznej linii kredytowej, które obowiązują od sierpnia 2010 roku, i z których Polska zdecydowała się skorzystać. Dołączyliśmy tym samym do Meksyku, który również w nieformalnym trybie uzyskał obietnicę takiego samego wydłużenia swojej linii i podniesienia jej do 1500 proc. kwoty członkowskiej" - głosi komunikat.

Resort podkreśla, że Polska - tak jak w przypadku poprzednich dwóch linii - nie ma zamiaru wykorzystywać przyznanych środków lecz traktuje je jako zabezpieczenie przed zewnętrznymi ryzykami gospodarczymi. W czerwcu br. minister finansów Jacek Rostowski informował, że Polska wystąpiła o MFW o przyznanie FCL w wysokości 1000 proc. udziału polskiego w MFW. Podkreślał wówczas, że przy ówczesnych kursach dolara będzie to ok. 20,1 mld USD, czyli niecałe 70 mld zł. Na mocy umowy z Narodowym Bankiem Polskim (NBP), koszty utrzymywania linii w kwocie ok. 60 mln USD poniesie resort finansów, podano także w czerwcu.