W bieżącym tygodniu rozpocznie się publikacja krajowych danych makroekonomicznych za styczeń. Serię rozpoczną poniedziałkowe informacje o podaży pieniądza. Prognozujemy, że podaż pieniądza M3 wyniosła w styczniu 779,6 mld zł, obniżając się o 0,4% w skali miesiąca oraz wzrastając o 9,6% w skali roku.

We wtorek (15.02.) GUS opublikuje wskaźnik inflacji. Prognozujemy, że w skali roku ceny wzrosły o 3,3%, a licząc miesiąc do miesiąca o 0,8%. Z kolei na środę (16.02.) zaplanowana jest publikacja danych z rynku pracy – prognozujemy, że zatrudnienie wzrosło o 2,2% w skali roku (do 5,419 mln osób), a wynagrodzenia wzrosły o 6,2% r/r (do ok. 3431 zł). W czwartek (17.02.) opublikowany zostanie opis dyskusji ze styczniowego posiedzenia RPP (tzw. minutes), na którym Rada podwyższyła stopy procentowe NBP. Koniec tygodnia (18.02.) przyniesie publikację danych nt. produkcji przemysłowej (prognozujemy wzrost o 9,4% r/r), a także nt. dynamiki cen producentów (nasza prognoza to 6,0% r/r).

Także na rynkach zagranicznych w bieżącym tygodniu publikowanych będzie wiele ważnych danych makroekonomicznych w tym: dane dot. inflacji, sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej w USA, dane dot. wzrostu gospodarczego w strefie euro w IV kw. W środę 16.02. opublikowane zostaną stenogramy ze styczniowego posiedzenia FOMC, ważne z punktu widzenia dyskusji dot. programu skupu aktywów finansowych przez Fed.

Oprócz danych makroekonomicznych bardzo ważnymi czynnikami, które mogą istotnie wpływać na sytuację na globalnych rynkach finansowych pozostaną: niepewność odnośnie ostatecznego kształtu rozwiązań mających na celu wzmocnienie bieżącej i przyszłej stabilności makroekonomicznej i finansowej strefy euro, które zostaną przyjęte na marcowym szczycie UE, bieżący wzrost inflacji i związana z tym perspektywa polityki pieniężnej (głównie na rynkach wschodzących, choć także w strefie euro).

Reklama