W strefie euro Europejski Bank Centralny przeprowadził operację sterylizującą płynność w związku z prowadzonym skupem obligacji skarbowych (program SMP). EBC przejął z rynku środki w wysokości 77,5 mld EUR (średnie ważone oprocentowanie 7-dniowej operacji ustalono na 0,64%). Z drugiej strony w ramach tygodniowej operacji zasilającej instytucje finansowe otrzymają środki w wysokości 89,4 mld EUR. Po rozliczeniu wspomnianych operacji oraz transakcji zapadających stan środków w systemie finansowym zmniejszy się od środy o łącznie 11 mld EUR.

Najważniejszą informacją dnia była publikacja danych nt. inflacji bazowej w pierwszych dwóch miesiącach br. Jak podał NBP w lutym cztery miary inflacji ukształtowały się na poziomie 1,7%-3,2% r/r, natomiast w styczniu na poziomie 1,6%-3,1% r/r. Dla porównania według ostatnich grudniowych danych wskaźniki oscylowały w granicach 1,6%-2,9%. Najważniejsza z punktu widzenia inwestorów inflacja z wyłączeniem cen żywności i energii ukształtowała się na poziomie 1,7% r/r w zeszłym miesiącu i 1,6% r/r miesiąc wcześniej (tyle samo co w grudniu). Z danych NBP widać zatem, że poza proinflacyjnym wzrostem cen produktów globalnych w gospodarce nie uwidacznia się presja inflacyjna stymulowana popytem. Warto wspomnieć, że jeszcze kilka tygodni temu w ankietach analitycy oczekiwali wzrostu wskaźnika inflacji z wyłączeniem cen żywności i paliw w okolice 2,0-2,1%, jednak te oczekiwania były formułowane przed rewizją koszyka inflacyjnego przez GUS oraz przed zeszłowtorkową publikacją danych nt. inflacji (wzrost CPI w dwóch pierwszych miesiącach 2011 r. do 3,6% r/r). Naszym zdaniem dane wspierają scenariusz poprawy nastrojów na rynku stopy procentowej oraz spadku rentowności.
Jeszcze przed publikacją danych o nadmiernie rozbudzonych oczekiwaniach rynkowych na podwyżki stóp procentowych wspominał Marek Belka, prezes NBP. Mimo tych informacji rentowności SPW oraz kontraktów IRS pozostały na stabilnych poziomach.

W Europie czynnikiem ryzyka może stać się komplikująca się sytuacja polityczna w Portugalii. Z wypowiedzi liderów portugalskiej opozycji wynikałoby, że nie udzielą oni poparcia dla reform sektora publicznego przygotowanych przez rząd José Sócratesa. Lider największego opozycyjnego ugrupowania politycznego Pedro Passos Coelho sugeruje, że wcześniejsze wybory będą nieuniknione. Brak porozumienia na scenie politycznej jest zdecydowanie negatywnie odbierany przez inwestorów. Mimo generalnej poprawy nastrojów oraz spadku ryzyka kredytowego w Europie, inwestorzy wciąż pesymistycznie oceniają perspektywy Portugalii, a notowania 5-letnich kontraktów CDS dla tego kraju wzrosły o prawie 50 pb we wtorek do 540 pb. To poziomy o około 10-20 pb niższe od historycznych maksimów. Rentowności obligacji powyżej 4 lat utrzymują się powyżej 7,50% (5-letnich na poziomie 8,00%).

Reklama

Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny oraz nie stanowi oferty w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny. Informacje zawarte w niniejszym materiale nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. PKO BP SA dołożył wszelkich starań, aby zamieszczone w niniejszym materiale informacje były rzetelne oraz oparte na wiarygodnych źródłach. PKO BP SA nie ponosi odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych na podstawie informacji zawartych w niniejszym materiale.