Obecnie, przed otwarciem, kontrakty terminowe (futures) na indeks FTSE 100, rosną o 0,3%.

Czy brytyjska sprzedaż detaliczna odzyska formę?

Jedynymi znaczącymi danymi ekonomicznymi w Europie będzie dziś kwietniowa sprzedaż detaliczna w Wielkiej Brytanii, w przypadku której oczekuje się wzrostu o 2,2% r/r w porównaniu do 0,9% w marcu. Wziąwszy pod uwagę najnowsze dane o wzroście inflacji oraz oświadczenia Banku Anglii dotyczące wzrostu, można stwierdzić, iż istnieje ryzyko, że dzisiejsze dane okażą się gorsze od oczekiwań, tylko potwierdzając kiepską kondycję brytyjskiej gospodarki.

Moody’s obniża rating sześciu duńskich banków

Reklama

Po wczorajszym obniżeniu ratingu kilku banków australijskich dziś cierpią banki duńskie – Moody’s obniża długoterminowy rating sześciu największych banków z tego kraju, czyli Jyske Bank, Sydbank, Spar Nord Bank, Ringkjobing Landbobank i BankNordik.

Co ciekawe, decyzja ta zostaje podjęta jeden dzień po tym, jak funkcjonariusze EBC stwierdzili, iż restrukturyzacja długu Grecji stwarzałaby zagrożenie dla europejskiego systemu finansowego. Zasadniczo uważamy, że akcje europejskich banków mogą tanieć, ponieważ w obliczu niskiego wzrostu gospodarczego w regionie wzrost zysków będzie raczej niski.

>>> Zobacz też: Ratingi polskich banków wg Moody's: zobacz, jak analitycy oceniają BGŻ

Gospodarka Japonii kurczy się w I kwartale

Okropność – to najlepsze słowo, by opisać japoński PKB w I kwartale. Gospodarka skurczyła się o 3,7% w skali roku po skorygowanym rocznym spadku o 3,0% w IV kwartale. W II kwartale najprawdopodobniej również należy spodziewać się spadków, ponieważ skutki odbudowy pojawią się dopiero w drugim półroczu. Po poprzednim trzęsieniu ziemi akcje potrzebowały na odzyskanie kondycji cztery miesiące, a od marcowego trzęsienia minęły na razie dopiero dwa – nadal sugerowalibyśmy zatem powolne zwiększanie ekspozycji na japońskie walory.