W piątek wpływ na poziom płynności sektora bankowego będzie miała operacja otwartego rynku. Spodziewamy się, że NBP wystawi do sprzedaży 7-dniowe bony pieniężne o wartości 102 mld PLN. Dla porównania w piątek zapadają papiery 3- i 7-dniowe bony pieniężne o łącznej wartości 105,0 mld PLN. Operacja nie rozładuje nadwyżki płynności w poniedziałek, jednak może pozwolić na wzrost kwotowań od wtorkowej sesji w pobliże stopy referencyjnej NBP.

Na krajowym rynku SPW i kontraktów IRS doszło do wzrostu rentowności na całej długości krzywej (o około 3-5 pb). Nieznacznie silniejsze zmiany dotyczyły kwotowań instrumentów pochodnych, co spowodowało lekkie zawężenie asset swap spreadów. Negatywnie na notowania na rynku stopy procentowej oddziaływała m.in. deprecjacja złotego, do jakiej doszło mimo wymiany walut nadal realizowanej przez MF za pośrednictwem BGK bezpośrednio na rynku walutowym.

Ministerstwo Finansów zorganizowało podczas czwartkowej sesji aukcję odkupu czterech serii bonów skarbowych zapadających w okresie od 8 do 29 czerwca br. Łącznie w obrocie wtórnym pozostawały papiery o wartości 5,02 mld PLN. Łączny popyt wyniósł 1,44 mld PLN, a ostatecznie odkupione zostały bony za 0,94 mld PLN. MF zaakceptowało rentowności mieszczące się w przedziale 4,100%-4,151%. Z punktu widzenia rynku SPW było to wydarzenie neutralne.

Dodatkowo MF poinformowało, że w czwartek zostały uplasowane 15-letnie obligacje imienne (o terminie zapadalności 8 VI 2026 r.) oparte na prawie niemieckim o wartości nominalnej 460 mln EUR. Obligacje o terminie zapadalności 8 czerwca 2026 r. wyceniono na 165,7 pb powyżej średniej stopy swapowej, co odpowiada rentowności 5,361% (cena emisyjna wyniosła 100% wartości nominalnej). Nabywcami obligacji byli długoterminowi inwestorzy z Niemiec reprezentujący fundusze emerytalne i firmy ubezpieczeniowe. Nie można wykluczyć, że w 2011 r. odbędzie się jeszcze emisja obligacji denominowanych w EUR lub w USD.

Reklama

Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny oraz nie stanowi oferty w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny. Informacje zawarte w niniejszym materiale nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. PKO BP SA dołożył wszelkich starań, aby zamieszczone w niniejszym materiale informacje były rzetelne oraz oparte na wiarygodnych źródłach. PKO BP SA nie ponosi odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych na podstawie informacji zawartych w niniejszym materiale.