Na temat podwyższenia stóp procentowych w Chinach spekulowano już na początku tygodnia. Prasa z państwa środka zakomunikowała, że prawdopodobieństwo tych zmian jest coraz większe ze względu na problem wysokiej inflacji. Dzisiaj o godzinie 12.30 ta prognoza się potwierdziła. Był to nienajlepszy moment biorąc pod uwagę informacje z Europy dotyczące obniżenia przez agencję Moody’s raitingu dla Portugalii. Te wiadomości zrodziły niepewną sytuację na rynku. Pojawiają się pytania co będzie z Hiszpanią, która jest zaangażowana na rynku długu Portugalii oraz czy kolejna nie będzie Irlandia, która tak jak Grecja i Portugalia otrzymała pomoc finansową od Unii Europejskiej.

To wpłynęło negatywnie na wspólna walutę, która traci dzisiaj na wartości względem innych głównych walut. Para EURUSD dzisiaj o godzinie 16.32 notuje 1.4304, wczorajszy dzień zamknęła na poziomie 1.4422. Najniższy punkt dla tych walut w dniu dzisiejszym miał wartość 1.4285 i jego przebicie otworzyłoby drogę w kierunku ostatniego dołka 1.4236 z dnia 28 czerwca.

Euro również traci na wartości w stosunku do franka szwajcarskiego, któremu z kolei sprzyja ponowny wzrost awersji do ryzyka wśród inwestorów. Para EURCHF o godzinie 16.39 osiągnęła wartość tuż poniżej poziomu 1.20, a dokładnie 1.1980 i jest to drugi dzień w którym wspólna waluta traci wartości. Wczoraj na koniec dnia ta para walutowa notowała wartość 1.2127.

Negatywnie skorelowany ze wspólną walutą polski złoty również dzisiaj traci na wartości w stosunku do innych ważniejszych walut. Komunikat Rady Polityki Pieniężnej o pozostawieniu stopy referencyjnej na poziomie 4.5% nie wpłynął na wartość złotego. Informacja ta była zgodna z przewidywaniami i została już wcześniej zdyskontowana przez rynek. Tak więc złoty pozostał pod wpływem rynków i o godzinie 16.49 para CHFPLN znajdowała się tuż poniżej psychologicznego poziomu 3.30, a dokładnie 3.2956. Wczoraj na zamknięciu odnotowany był poziom 3.2527, dzisiaj w najwyższym punkcie wartość wyniosła 3.3084 i jej wybicie otwiera drogę w kierunku ostatniego szczytu 3.3147 co oznaczałoby powrót w strefę rekordowych poziomów.

Reklama