S&P zgadza się z Moody’s w sprawie długu USA

Agencja Standard & Poor's zgodziła się właśnie z agencją Moody's w sprawie weryfikacji ratingu Stanów Zjednoczonych pod kątem możliwego obniżenia – poszła nawet o krok dalej, stwierdzając: „W trakcie najbliższych trzech miesięcy możemy obniżyć długoterminowy rating Stanów Zjednoczonych o jedną lub więcej klas do kategorii AA, jeżeli dojdziemy do wniosku, że Kongres i administracja nie wypracowały wiarygodnego rozwiązania problemu rosnącego obciążenia długiem publicznym...”.

Bernanke wycofuje się z sugestii dotyczących QE3

Wczoraj przez Senatem przewodniczący Bernanke starał się uspokoić oczekiwania rynków względem QE3, mówiąc: „Niczego dziś nie proponujemy. Chcemy tylko upewnić się, że będziemy mieć wyrobione zdanie, kiedy konieczne będzie podjęcie decyzji. W tym momencie jednak nie proponujemy takiego rozwiązania”.

Reklama

Kalendarz makroekonomiczny

Kluczowe znaczenie ma dziś zaplanowany na godz. 12.30 GMT raport o inflacji CPI – zwłaszcza w świetle wczorajszego raportu o inflacji producenckiej PPI. Mimo że ta ostatnia faktycznie spadła (o 0,4% m/m) zgodnie z oczekiwaniami, inflacja bazowa wzrosła bardziej od oczekiwanych 0,3% – pytanie brzmi ocenie: czy przedsiębiorstwom uda się przenieść taki wzrost cen na konsumentów? Analitycy spodziewają się, że po mało komfortowym majowym wzroście o 0,2% bazowa inflacja CPI wzrośnie w czerwcu o kolejne 0,2%.

Jednocześnie z inflacją CPI opublikowany zostanie indeks Empire dla sektora produkcyjnego, a na deser dostaniemy podawane o 13.15 GMT dane o poziomie produkcji przemysłowej. Po tym jak opublikowany kilka tygodniu temu raport ISM dla sektora produkcyjnego dowiódł odporności wytwórców na spowolnienie gospodarcze i wzrósł do 55,3 (w stosunku do 53,5 w poprzednim okresie), analitycy spodziewają się wzrostu o 0,3%.