Rząd RPA podjął decyzje o udzieleniu Suazi 355 mln dolarów pożyczki, jako pomoc w walce z kryzysem finansowym – podał serwis BBC.co.uk. Warunkiem udzielenia bailoutu jest przeprowadzenie politycznych i ekonomicznych reform.

Niewielki kraj zamieszkuje niecałe 1,4 mln ludzi. Według szacunków ok. 180 tys. z nich jest nosicielami wirusa HIV. Oczekiwana średnia długość życia zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet wynosi poniżej 49 lat – wynika z danych CIA World Factbook.

>>> Czytaj też: Bank Światowy pomoże Afryce w walce z klęską głodową

Po tym jak ogłoszono wstrzymanie wypłaty wynagrodzeń, w Suazi wybuchły protesty urzędników. Pojawiły się również pogłoski, że w kraju o największym na świecie odsetku osób zarażonych wirusem HIV zaczyna brakować leków antyretowirusowych.

Reklama

Jednocześnie król Mswati III, ostatni monarcha absolutny w Afryce, został oskarżony o wystawne życie wraz ze swymi trzynastoma żonami, podczas, gdy większość obywateli zmaga się z biedą. Opozycja w RPA wezwała rząd do odmówienia Suazi kredytu, ze względu na niedemokratyczny charakter państwa. COSATU, federacja południowoafrykańskich związków zawodowych stwierdziła, że „król i jego elita muszą wziąć na siebie pełną odpowiedzialność za kryzys ekonomiczny.”

Zdaniem ministra finansów RPA Suazi zobowiązało się wprowadzić reformy zalecane przez MFW. Głównym przeznaczeniem otrzymanych pieniędzy powinny być reformy fiskalne, jednak za nimi powinny pójść zmiany w zarządzaniu krajem. Stwierdził również, że pakiet pomocowy nada impet działaniom promującym demokrację, prawa człowieka, dobre zarządzanie, rozwój i silne społeczeństwo obywatelskie.

„Jesteśmy wdzięczni i doceniamy pomoc, którą dostaliśmy od RPA. To dowodzi, że jesteśmy dobrymi sąsiadami” – powiedział król Mswati. Wcześniej na próżno prosił o pożyczkę różne instytucje, m.in. MFW. Według doniesień South Africa's Press Association wartość pomocy uzyskanej od RPA jest cztery razy mniejsza od oczekiwań Suazi.

>>> Polecamy też: Sudan Południowy: Duże problemy najmłodszego państwa świata (analiza i zdjęcia)

ikona lupy />
Mswati III - król Suazi, fot. Daniel Acker/Bloomberg / Bloomberg / Daniel Acker