O godz. 12:37 paneuropejski indeks STOXX Europe 600 zniżkował o 1,14%, choć w ciągu poprzednich trzech dni handlu zyskał łącznie, aż 6,4%, co było jego najlepszym tego typu wynikiem od maja 2010 r.

W tym samym czasie na GPW panowała już jednak lepsza atmosfera. Najważniejszy warszawski wskaźnik, czyli WIG20, tracił na wartości 0,43% (2321,40 pkt), a ten najszerszy, czyli WIG, rósł nawet o 0,10%. Niezłe zachowanie indeksów w Warszawie, zdawało się być przede wszystkim efektem równania przez GPW do zagranicznych rynków, po jej wczorajszym świątecznym zamknięciu.

W II kw. br. PKB Eurolandu wzrósł o 0,2% w ujęciu kwartał do kwartału, choć spodziewano się jego 0,3% zwyżki. Z kolei największa gospodarka monetarnej 17-tki rozwijała się w tym samym okresie w jeszcze wolniejszym, bo jedynie 0,1% tempie i aż 5-krotnie słabszym niż powszechnie oczekiwano. W obu przypadkach osiągnięty wynik był najgorszym od 2009 r. Dla porównania w I kw. br. PKB strefy euro wzrósł k/k o 0,8%, a u naszych zachodnich sąsiadów było to 1,3%.

We wtorek uwaga inwestorów skupiona jest jednak nie tylko na danych makro z Eurolandu, ale także na tych z USA, które zostaną opublikowane po południu. O godz. 14:30 napłyną informacje o nowych inwestycjach budowalnych i pozwoleniach na nie za lipiec, a 45 minut później stanie się jasne, jak w tym samym miesiącu wyglądała dynamika produkcji przemysłowej oraz wykorzystanie mocy produkcyjnych.

Reklama

W obszarze zainteresowania rynku znajduje się również dzisiejsze spotkanie na linii: Merkel-Sarkozy. Jego wynik powinniśmy poznać po godz. 18:00, bo właśnie wtedy ma się odbyć konferencja prasowana przywódców Niemiec i Francji. Rynek nie wiąże jednak większych nadziei z odbywającym się w Paryżu szczytem.

Powyższe opracowanie jest wyrazem osobistych opinii i poglądów autora i nie powinno być traktowane jako rekomendacja do podejmowania jakichkolwiek decyzji związanych z opisywaną tematyką. W szczególności nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej, ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz.U.2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (Dz.U.2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.).

Dom Kredytowy NOTUS S.A. ani jego pracownicy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania, ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie niniejszego opracowania.