"Finansowane długiem nabycie 99.98% udziału w GZE za 4,6 mld zł, które jest uzależnione od zgody polskiego urzędu antymonopolowego, jest neutralne z punktu widzenia zdolności kredytowej Tauronu w krótkim i średnim terminie. Wynika to z silnego profilu finansowego Tauronu, włącznie z niskim poziomem dźwigni finansowej 0,1x na koniec 2010 roku, mierzonej jako zadłużenie netto do EBITDA skorygowane przez Fitch" - powiedział Jacek Kawałczewski, z Fitch w Warszawie.

Agencja uważa, że akwizycja GZE wpłynie pozytywnie na profil biznesowy Tauronu, poprzez wzmocnienie wiodącej pozycji w segmencie dystrybucji energii elektrycznej oraz poprzez zastąpienie PGE Polskiej Grupy Energetyczna (PGE), „BBB+"/perspektywa stabilna) na pozycji lidera w segmencie detalicznym pod względem liczby odbiorów końcowych.

Fitch oczekuje, że regulowany segment dystrybucji energii elektrycznej będzie stanowił wyższy udział w wynikach finansowych spółki i przyczyni się do zmniejszenia ryzyka biznesowego Tauronu. Agencja uznaje także wysoką jakość aktywów GZE oraz korzystne położenie geograficzne w stosunku do sieci dystrybucyjnych aktualnie posiadanych i zarządzanych przez Tauron.

Na koniec czerwca 2011, krótkoterminowe zobowiązania finansowe Tauronu wynosiły 196 mln zł, a zobowiązania związane ze spłatą zapadającego długu są w ograniczonej wysokości aż do roku 2014. Fitch oczekuje, że realizacja znacznej wielkości programu inwestycyjnego przyczyni się do negatywnych wolnych przepływów pieniężnych.

Reklama