Zwykła obawa o podwyżkę stóp procentowych, która przerodziła się w panikę, nieudany pucz, gigantyczny kryzys finansowy czy trzęsienie ziemi - choć te wydarzenia zasadniczo różnią się skalą, to zawsze doprowadzały do ogromnych przecen na rynkach akcji. Wygodne preteksty czy prawdziwe przyczyny? Za serwisem handelsblatt.com podajemy listę najczarniejszych dni na światowych parkietach, które przyprawiły niejednego inwestora o zawał serca.

19. października 1987

Dzień ten uchodzi za najczarniejszy w powojennej historii amerykańskich giełd. Wówczas sam indeks Dow Jones na Wall Street spadł aż o 22,6 proc. Indeksy we Frankfurcie spadały o dobre 9 proc. Wszystko to na fali paniki i spekulacji o podwyżce stóp procentowych.

Reklama

16. października 1989

Indeks DAX zanotował 13-procentowy spadek, podobnie jak indeksy na Wall Street. Przyczyną wyprzedaży były trudności ze znalezieniem pieniędzy na zakup linii lotniczych United Airlines.

19. sierpnia 1991

Indeks DAX traci wówczas 9 proc. w reakcji na nieudaną próbę puczu wobec ówczesnego prezydenta Rosji Michaiła Gorbaczowa.

28. października 1997

Kryzys azjatycki ciągnie ostro w dół światowe indeksy, spadki indeksu DAX w ciągu dnia dochodzą do 13 proc., zaś na zamknięciu wynoszą 8 proc.

1. października 1998

Strach przed załamaniem się sektora bankowego po trudnościach funduszu hedgingowego LTCM oraz eskalacji kryzysu w Azji, Japonii, Ameryce Łacińskiej i Rosji. Indeks DAX traci wówczas 7,6 proc.

11. września 2001

Ataki terrorystyczne na Word Trade Center niesie za sobą panikę, na fali której indeks DAX spada o 8,5 proc.

14. września 2001

Lęk przed amerykańskim odwetem wobec terrorystów oraz strach przed tym, jak otworzy się Wall Street po kilkudniowym zamknięciu z powodu ataków na Word Trade Center ciągnie niemiecki DAX o 6 proc. w dół.

24. marzec 2003

Czwartego dnia po rozpoczęciu amerykańskiej wojny z Irakiem na rynkach finansowych zagościła ogromna niepewność – jak długo potrwa wojna i jak duże będą jej koszta. Na fali tych obaw indeks DAX spada o 6,1 proc.

21. stycznia 2008

Po trwającej kilka lat hossie wzrastaja obawy o to, amerykańskie lęki przed recesją rozleją się na Azję i Europę. Podczas gdy giełdy w USA były tego dnia zamknięte z powodu dni wolnych, fala wyprzedaży przelała się z Azji do Europy. Indeks DAX stracił wówczas siedem proc. i zatrzymał się na poziomie 6790 punktów, co oznaczało największy od dwudziestu lat spadek głównego indeksu giełdy we Frankfurcie.

15. września 2008

Plajta banku inwestycyjnego Lehman Brothers pogrążyła świat finansów w totalnym chaosie. Początkowo giełdy nie doceniają wagi tego wydarzenia. Ponieważ główny rywal Lehman Brothers – Merrill Lynch zostaje uratowany dzięki wpompowaniu milionów dolarów przez Fed, indeks DAX spada tego dnia tylko o 2,7 proc., jednakże już amerykański Dow Jones notuje na zamknięciu rekordowy dzienny spadek od czasów ataków na WTC o 4,4 proc.

29. września 2008

Indeks Dow Jones na fali paniki, która powstała po bankructwie Lehman Brothers oraz w obliczu rozpoczynającego się kryzysu finansowego traci 777 punkty, co oznacza największy spadek w historii tego indeksu.

„Czarny październik 2008"

6. października DAX traci ok. 6 proc. Dwa dni później tokijski Nikkei spada o ponad 9 proc., ciągnąc za sobą DAX o 8,9 proc. Reakcja banków w formie skoordynowanych obniżek stóp procentowych tylko nieznacznie poprawiaja sytuację. Dwa dni później – 10. października lęk przed światową recesją doprowadza do masowej wyprzedaży akcji na giełdach globu. W ciągu dnia DAX traci nawet 11,8 proc., aby zamknąć się na poziomie minus 7 proc., osiągając tym samym najniższy poziom od lata 2005. Przez cały feralny tydzień najważniejszy indeks giełdy we Frankfurcie stracił w sumie 22 proc.

Po lekkim odreagowaniu negatywny trend znów przybiera na sile – 15. października DAX traci prawie 6,5 proc., zaś amerykański Dow Jones doznaje drugiego największego spadku w swojej historii o 733 punkty.

24. października już na rozpoczęciu handlu DAX traci 5,5 proc., zaś indeks Nikkei zamyka się na poziomie minus 9,6 proc, osiągając najgorszy od maja 2003 roku wynik. 22. października Dow Jones spada o 514 punktów.

6., 11. listopada 2008

Masowe wyprzedaże akcji, DAX traci na zamknięciu 6,8 proc. 11. listopada po świecie rozlewa się fala protestów przeciw pomocy finansowej z publicznych środków na ratowanie finansowych gigantów. Na Wall Street akcje General Motors spadaja do najniższego od 1942 roku poziomu. Indeks DAX konczy dzień z 5,25 proc. stratą.

5. marca 2009

Historyczny dzień dla Citigroup: po wielkim spadku wartości akcji, wartośc papierów Citigroup przez moment znajduje się na poziomie poniżej jednego dolara. DAX spada o 5 proc.

30. marca 2009

Główny indeks frankfurckiej giełdy spada o 5,1 proc. Amerykański sekretarz skarbu Timothy Leithner ogłasza, że wciąż niektóre banki wciąż potrzebują gigantycznego wsparcia finansowego.

15. marca 2011

Trzęsienie ziemi, tsunami oraz wybuch reaktora atomowego w japońskiej elektrowni atomowej Fukushima I wprawiają japońską giełdę w panikę. Indeks Nikkei traci w ciągu dnia 15 proc, aby ostatecznie zamknąć sesję na poziomie minus 10,5 proc. Niemiecki DAX kończy sesję z ponad pięcioprocentowym spadkiem.

4. sierpnia 2011

Kryzys zadłużenia w USA i w Europie nie może zostać zażegnany. Niepewność na rynkach rośnie. Wszystkie giełdy na świecie tracą, fala wyprzedaży rozlewa się na dobre. Indeks DAX bije rekord nieprzerwanych spadków.

8. sierpnia 2011

Dzień ten zapisał się w historii giełd jako „czarny poniedziałek”. 2,2-procentowy spadek japońskiego indeksu Nikkei jest niczym w porównaniu ze spadkami na innych światowych prakietach: w Atenach o 6 proc., w Turcji o 7,1 proc., niemiecki DAX – 5 proc., zaś brazylijski BOVESPA o 8,1 proc. Dow Jones spada o 5,6 proc.

Wall Street / Bloomberg
Czarne dni na światowych giełdach / Forsal.pl