– Dolina Lotnicza to nie tylko Podkarpacie, ale też część terenów województw świętokrzyskiego, śląskiego i małopolskiego. Generalnie od Bielska-Białej po Świdnik – tłumaczy Andrzej Rybka, dyrektor Stowarzyszenia Grupy Przedsiębiorców Przemysłu Lotniczego „Dolina Lotnicza”.
W przeszłości zainwestowali tam światowi potentaci: Pratt Whitney (WSK Rzeszów), Sikorsky (PZL Mielec), Agusta (PZL Świdnik), Goodrich (WSK Krosno), Hispano Suiza czy Avio. Do inwestowania w południowo-wschodniej Polsce międzynarodowe firmy zachęciły prywatyzacje zlokalizowanych tam zakładów w Mielcu, Rzeszowie i Świdniku.
Rybka wspomina, że w 2003 r., kiedy dopiero planowano utworzenie stowarzyszenia Dolina Lotnicza, w przedsięwzięcie zaangażowanych było 18 przedsiębiorstw. Obecnie jest ich 87, a do tego dwie agencje rozwoju regionalnego oraz Politechnika Rzeszowska.
Reklama
– Dolina została powołana, by zintegrować przemysł lotniczy i utrzymać ten biznes w południowo-wschodniej Polsce. Od początku kładliśmy też nacisk na rozwijanie współpracy przemysłu lotniczego ze światem nauki – mówi Andrzej Rybka. Od tego czasu wiele się zmieniło. – Jesteśmy europejskim centrum produkcyjnym. Podzespoły z doliny można znaleźć m.in. w boeingach 787 czy airbusach A380. Teraz chcemy stać się liczącym graczem, jeżeli chodzi o badania i rozwój – mówi Rybka.
Firmy z Doliny Lotniczej powołały do życia konsorcjum Centrum Zaawansowanych Technologii „AeroNet Dolina Lotnicza”. W jej skład wchodzą też uczelnie techniczne z całego kraju. Konsorcjum chce się włączyć m.in. w prace projektowe międzynarodowych firm w zakresie konstrukcji i napędów lotniczych.
Współpraca świata nauki i biznesu w tym regionie uważana jest nie tylko w Polsce za główną przyczynę sukcesu doliny. „Ogłoszona specjalną strefą gospodarczą Dolina Lotnicza rozwija się bardzo dynamicznie” – czytamy w folderze niemieckiej Agencji Gospodarki Zagranicznej Trade and Invest. To właśnie Niemcy zwracają uwagę nie tylko na ulgi podatkowe w strefach, lecz także wyspecjalizowaną młodą kadrę, wykształconą na Politechnice Rzeszowskiej.
– Dolina Lotnicza działa na inwestorów jak magnes. Powołanie stowarzyszenia było strzałem w dziesiątkę – mówi Katarzyna Chlebek, kierownik Centrum Obsługi Inwestorów Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego. Ujawnia, że inwestycjami na Podkarpaciu zainteresowanych jest kilkanaście firm. – Dla inwestorów mamy przygotowane 2 tys. ha – mówi Chlebek. Powierzchnia obejmuje też tereny specjalnych stref ekonomicznych w Mielcu i Tarnobrzegu.
W zagłębiu działa już 87 firm, w tym kilku światowych potentatów
Polacy usatysfakcjonowani sieciami komórkowymi
Najbardziej usatysfakcjonowanych klientów wśród sieci telefonii komórkowej ma Play – wynika z badań Domu Badawczego Maison dla Gold Standard. Jednak pozostałe sieci nie odbiegają znacznie pod tym względem od średniej. Mocną pozycję zajmuje Orange, który wyprzedza T-Mobile. Badanie zostało przeprowadzone poprzez internet w 2011 roku na grupie ponad 5,1 tys. osób. Pod uwagę były brane marki mające ponad 3,5 proc. rynku.