Rok temu wskaźnik Pengab (zobacz definicję w Finansopedii) wynosił 30,9 pkt. Skumulowany wskaźnik ocen wyniósł w październiku 26,2 pkt i był niższy o 1,3 pkt wobec poprzedniego miesiąca, natomiast skumulowany wskaźnik prognoz wzrósł o 0,1 pkt do 40,9 pkt. "Na rynkach depozytowych nie odnotowano większych zmian i w najbliższym czasie oczekuje się utrzymania dotychczasowych kierunków zmian. Spadki dotyczą tylko segmentu firm, w którym nastąpiło obniżenie popytu na depozyty terminowe (złotowe i walutowe). Przewiduje się, że w przyszłości klienci korporacyjni będą także mniej zainteresowani depozytami złotowymi bieżącymi" - głosi raport.

"Bankowcy spodziewają się w nadchodzącym kwartale większego zainteresowania klientów - przede wszystkim indywidualnych - depozytami złotowymi terminowymi, podał także Pentor. "Ostatnie wzrosty na rynkach kredytowych nie były trwałe. Obecnie nastąpiła korekta ocen skali akcji kredytowej na większości rynków (spadki są większe w segmencie firm). Stały okazał się tylko popyt firm na kredyty o wartości poniżej 1 mln euro. Wzrósł natomiast popyt klientów indywidualnych na kredyty mieszkaniowe" - czytamy dalej w materiale.

Ceny kredytów utrzymały się w większości banków na poziomie sprzed miesiąca. Nieznacznie wzrosła wartość kredytów nieregularnych dla klientów indywidualnych, napisał również Pentor. Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury, informujący o sytuacji ekonomicznej placówek w tym miesiącu, odnotował spadek o 3,7 do 37,8 pkt, podał Pentor. Sondaż został przeprowadzony pomiędzy 12 a 19 października. W telefonicznym badaniu wzięło udział 201 placówek bankowych z całego kraju, reprezentujących wszystkie typy banków krajowych.