Nastroje w greckim społeczeństwie nie są tajemnicą i nic dziwnego, iż zostało to odebrane jako bardzo duże zagrożenie bankructwem tego kraju. Ostatecznie premier ustąpił pod naciskiem polityków własnej partii, jednak cała sytuacja nie pozostaje bez konsekwencji. Po pierwsze, jest pewne ryzyko, że rząd nie dostanie wotum zaufania w głosowaniu zaplanowanym na dzisiejszą noc. Po drugie, nawet jeśli wotum będzie lub powstanie sprawny rząd technokratów miniony tydzień pokazał, iż sprawna implementacja wszystkich wskazówek MFW jest w Grecji raczej mało prawdopodobna. A to oznacza, iż nerwowość rynkowa z tego powodu może regularnie powracać.

Drugim wydarzeniem minionego tygodnia była decyzja EBC. Bank nieco nieoczekiwanie obniżył stopy procentowe (główna stopa wynosi 1,25%), po tym jak jeszcze w lipcu były one podnoszone. Decyzja zaskoczyła o tyle, iż było to pierwsze posiedzenie pod wodzą Włocha Mario Draghiego. Spekulowało się, iż będzie on chciał wstrzymać się z obniżką, aby uniknąć wrażenia, iż będzie chciał wspomóc włoską gospodarkę (i rząd). Natomiast obniżka jest jak najbardziej uzasadniona z fundamentalnego punktu widzenia. Napływające dane nie pozostawiają wątpliwości – europejska gospodarka zmierza w kierunku recesji, tak więc obniżka stóp jest korzystnym krokiem.

Europejski bank centralny nie jest jedynym, który rozluźnia politykę pieniężną. W tym tygodniu zrobił to także Bank Australii, zaś w poprzednim miesiącu Fed i Bank Anglii. Te działania powinny pomóc w ożywieniu gospodarczym, jednak ich efekty będą odczuwalne dopiero za jakiś czas. Póki co posunięcie EBC nakłada presję na notowania euro, co będzie niekorzystne również z punktu widzenia polskiej waluty.

Obniżka stóp przez EBC powinna ułatwić podobny krok również polskiej RPP. Chociaż akurat naszym zdaniem obniżka stóp w Polsce nie zaszkodziłaby notowaniom polskiej waluty, Rada na cięcie zdecyduje się dopiero zapewne w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Reklama

Przyszły tydzień będzie przynajmniej teoretycznie mniej intensywny. Główne wydarzenia to Ecofin (poniedziałek i wtorek), dane z Chin (środa) i decyzja Banku Anglii (czwartek). Jednak w centrum uwagi pozostanie południe Europy – Grecja po głosowaniu wotum oraz Włochy, gdzie premia za ryzyko właśnie osiągnęła nowy rekord. Niebezpiecznie rośnie także premia od belgijskich i francuskich obligacji… i to w tydzień po tym, gdy rynkom wydawało się, iż Europa znalazła przynajmniej część odpowiedzi. W tej sytuacji nie należy oczekiwać umocnienia polskiej waluty. W piątek tuż po 16.30 kurs EURPLN wynosił 4,3690 (+3,5 grosza w skali tygodnia), USDPLN 3,18 (+12 groszy), CHFPLN 3,5790 (+3,5 grosza), zaś GBPPLN 5,0850 (+15 groszy).

Przedstawione w powyższym opracowaniu treści , sporządzone z najwyższą starannością i według najlepszej wiedzy autora, mają charakter wyłącznie informacyjny. Nie stanowią one porady inwestycyjnej, ani rekomendacji w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Dom Maklerski X-Trade Brokers S.A. nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych danych, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Transakcje na instrumentach inwestycyjnych, w szczególności instrumentach wykorzystujących dźwignię finansową zawsze związane są z ryzykiem i mogą w efekcie przynieść zyski oraz straty, przekraczające zaangażowany przez inwestora kapitał początkowy.